Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Co z pomocą suszową? Miał ruszyć nabór wniosków!

Obrazek

Resort rolnictwa zapowiadał nabór wniosków o pomoc suszową. Miał ruszyć 16 maja, co się wydarzyło?

Dorota Kolasińska19 maja 2022, 16:30

Resort rolnictwa zapowiadał uruchomienie naboru wniosków od 16 maja 2022 r., a ARiMR miała przyjmować dokumenty do 30 czerwca. Rolnicy jednocześnie mieli składać wnioski o pomoc w zakresie innych niekorzystnych zjawisk pogodowych, których skutki odczuły ich uprawy. 

Nabór jednak nie ruszył. Otóż, okazuje się, że projekt rozporządzenia, które przewidywało wypłatę pomocy suszowej, nie został przyjęty przez rząd i utknął na etapie procedowania. Resort rolnictwa wyjaśnił, że nie ma jeszcze konkretnej daty uruchomienia naboru wniosków o pomoc suszową. Zostanie ona podana po przyjęciu rozporządzenia, a data z projektu jest nieaktualna. Resort rolnictwa twierdzi, że niebawem przepisy zostaną zatwierdzone, jednak nadal nie ma podanej daty. Niestety brak również wyjaśnienia, kiedy ruszy wypłata pomocy suszowej. Problem jest o tyle poważny, że rolnicy nie mają zaległych pieniędzy na kontach, a susza na polach już doskwiera w wielu województwach. Na przeważającym terenie większy deszcz nie spadł od lutego. To powoduje, że gleba jest mocno przesuszona, szczególnie w strefie korzeniowej (do 7 cm). Obecnie wskaźniki wilgotności w większości kraju są bardzo niskie. Wskazują na 10-20 proc. wilgotności, przy utrzymującym się trendzie spadkowym.

Jeśli sytuacja się szybko nie zmieni, rolnicy znów mogą mieć poważne problemy. A znając poprzednie rozdania pomocy, jak chociażby to z 2019 r. to będzie to długotrwały i mozolny proces, a pieniądze trafiły na konta poszkodowanych suszą rolników z opóźnieniem. 

Stawki pomocy suszowej

Czytamy w projekcie rozporządzenia, że stawka pomocy za szkody powstałe w 2021 roku będzie uzależniona od uprawy oraz wysokości szkód. 

  • 60% plonu w wyniku suszy, gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny otrzyma 1000 zł na 1 ha.
  • co najmniej 20% i mniej niż 60% plonu w wyniku gradu, deszczu nawalnego, ujemnych skutków przezimowania, przymrozków wiosennych, powodzi, huraganu, pioruna, obsunięcia się ziemi lub lawiny otrzyma 500 zł/ha;
  • co najmniej 5% i mniej niż 60% plonu w wyniku suszy otrzyma 500 zł/ha.

Projekt przewiduje, że jeśli liczba wniosków i kwot będzie wyższa niż zakładano (450 mln zł) wysokość pomocy będzie obliczana z uwzględnieniem współczynnika korygującego. 

dkol/ksz
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)