StoryEditor

Czy wymóg 80% gruntów pod okrywą w ramach ekoschematu można spełnić międzyplonem ozimym?

Nowością w tegorocznych zasadach przyznawania dopłat bezpośrednich są ekoschematy. Nie są one obowiązkowe, ale brak ich zastosowania spowoduje otrzymanie przez rolników tylko podstawowych płatności. Skorzystanie z ekoschematów może pozwolić rolnikowi uzyskanie dopłat porównywalnych z tymi, które otrzymywał w poprzednich latach. Rolnicy mają wiele pytań dotyczących tego zagadnienia, a my wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom przeprowadziliśmy webinarium "Ekoschematy w praktyce" podczas którego staraliśmy się na te pytania odpowiadać.

Podczas naszego ostatniego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników spotkania zapytał czy w ramach ekoschematów wymóg utrzymania 80% gruntów pod pokrywą można spełnić międzyplonem ozimym.

Wymóg utrzymania 80% gruntów pod pokrywą można spełnić międzyplonem ozimym


Zdaniem naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu dowolny międzyplon ozimy, międzyplon ścierniskowy czy też wsiewka w uprawie głównym spełnia wymogi warunkowości i tym samym kwalifikuje się do płatności w ramach ekoschematu.

- My spełniamy wymogi warunkowości, takie działanie jest ekoschematem. Jest tylko taki jeden przykład, gdy nie może nim być, a mianowicie jest takie pojęcie "Ugór z uprawą" miododajną. I to ma być faktycznie ugór i on wtedy jest to tej kategorii liczony. Każdy taki hektar jest liczony za 1,5 hektara i to nie może być jednocześnie ekoschemat uprawy miododajnej. To tylko w tym przypadku, natomiast międzyplony jak najbardziej tak - wskazywał ekspert z CDR w Radomiu.


CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:

Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

In...

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 08:57