StoryEditor

Dlaczego ARiMR zmniejsza powierzchnię PEG?

Wielu rolników – naszych Czytelników – sygnalizuje po raz kolejny problem z ustaloną przez ARiMR powierzchnią PEG – związaną z dopłatami bezpośrednimi. We wnioskach o dopłaty bezpośrednie na 2016 rok, które rozsyła ARiMR do rolników zdarza się, że dla niektórych działek powierzchnie te zostały pomniejszone w porównaniu do ubiegłego roku – i to pomimo faktu, że faktyczna uprawiana powierzchnia od wielu lat pozostaje niezmieniona.

Zapytaliśmy więc w Centrali ARiMR na jakich zasadach ustalana jest powierzchnia PEG i co rolnik powinien zrobić w sytuacji, gdy nie zgadza się z ustaleniami ARiMR.

Poniżej publikujemy odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Agencji.

Kontrole administracyjne prowadzone są w oparciu o powierzchnie referencyjne systemu LPIS oraz materiały graficzne, na których rolnik zaznacza położenie działek rolnych na danej działce ewidencyjnej. W systemie informatycznym ARiMR zaimplementowane są wcześniej wyznaczone powierzchnie PEG. Pola zagospodarowania, na podstawie których określana jest powierzchnia PEG, są wykonane z dokładnością odpowiadającą dokładności ortofotomapy.

Powierzchnie PEG stanowią różnicę pomiędzy powierzchnią całkowitą działki referencyjnej (działki ewidencyjnej), a powierzchnią obszarów nieuprawnionych do płatności (np. lasy, wody, drogi, siedliska itp.), których granice są określone na podstawie ortofotomapy.

Przykłady danych przedstawione zostały na rysunkach poniżej.

Rys. 1 – Obszar zielono-błękitny – PEG – maksymalny obszar uprawniony do płatności w ramach działki ewidencyjnej.

 

Rys. 2 – Na bordowo – granice dzia...

Pozostało 78% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Dyrektor Działu Rozwoju Cyfrowego i Produktów Cyfrowych
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2024 10:32