StoryEditor

Dlaczego warto ubezpieczyć maszyny rolnicze (nie tylko) na żniwa?

Za nami małe żniwa, kombajny już są przygotowane do tego, żeby zebrać rzepak i pozostałe zboża.  Jednak doświadczenia ostatnich tygodni, kiedy nasze pola płonęły wskutek pożarów maszyn, które często były spowodowane przez duże upały, jakie w ostatnim czasie nawiedziły nasz kraj spowodowały, że myśl o ubezpieczeniach maszyn rolniczych stała się jeszcze bardziej aktualna. 
27.07.2023., 15:07h

Sezon żniw jest krytycznym momentem dla maszyn rolniczych. Jednak maszyna nie jest tylko w trakcie pracy zagrożona ryzykiem uszkodzenia czy też zniszczenia. Ogień zagraża maszynie zarówno w trakcie przejazdu, garażowania czy postoju. Dlatego zdecydowanie rekomendujemy zawieranie ubezpieczeń na 12 miesięcy tak, żeby również w trakcie garażowania w okresie jesienno-zimowym maszyny były objęte pełną ochroną w zakresie agrocasco - zachęca Mariusz Gilicki, ekspert ds. ubezpieczeń maszyn rolniczych Generali Agro. 

Jeżeli chodzi o to największe ryzyko, czyli właśnie sezon żniw firma ma w ofercie również ubezpieczenia krótkoterminowe i część klientów je wybiera. W praktyce różnica w składkach między ubezpieczeniem 3-miesięcznym, a 12-miesięcznym nie przekracza 10%. Jak zaznacza Gilicki. większość rolników wybiera zdecydowanie ubezpieczenia 12-miesięczne.

- Pożar kombajnu zwykle objawia się szkodzą całkowitą. Rzadko kiedy udaje się uratować maszyny, które są już objęte ogniem i nie ma tu znaczenia, czy ogień pojawił się z zewnątrz (pożar pola, na którym pracowała maszyna) czy też w wyniku samozapłonu. Wszelkiego rodzaju takie zdarzenia są objęte ochroną w zakresie agrocasco i rolnicy, którzy posiadają ubezpieczenie Generali Agro mogą spać spokojnie, bo otrzymają odszkodowania, które pokryje koszty zniszczonej czy spalonej maszyny - dodaje.

Oferta ubezpieczenia obejmuje maszyny niezależnie od ich wieku. Warunkiem oczywiście jest to, aby maszyna nie była uszkodzona i była sprawna. Dotyczy to każdego rodzaju maszyn nie tylko kombajnów i maszyn żniwnych, ale również ciągników rolniczych i przyczep.

Obejrzyj całą rozmowę, by dowiedzieć się jakie są koszty polis, kiedy warto skorzystać z ubezpieczenia floty pojazdów i maszyn, czy ubezpieczenie agrocasco obejmuje także usterki podzespołów oraz na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z agentem ubezpieczeniowym.


CZYTAJ TAKŻE: Ubezpieczenie kombajnu i mandat za jazdę z hederem: obowiązki rolników

Jan Beba
Autor Artykułu:Jan Beba
redaktor „top agrar Polska”, specjalista w zakresie techniki rolniczej.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 02:38