StoryEditor

Dopłaty bezpośrednie 2023: Spóźnialscy mogą złożyć wniosek tylko do północy i dostaną mniej pieniędzy

Nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie za 2023 rok trwał do 30 czerwca br., jednak można je składać jeszcze dziś do końca dnia (25 lipca - przyp. red.) . Rolnicy, którzy składali i złożą jeszcze do północy wnioski w aplikacji eWniosekPlus otrzymają jednak niższe wsparcie - od należnej kwotę zostanie odjęty 1 proc. dopłat za każdy dzień spóźnienia.
25.07.2023., 15:07h

Kiedy upłynął ustawowy termin składania wniosków o dopłaty?

Nabór na wnioski trwał do 30 czerwca br. Osoby, które wywiązały się z dostarczeniem ich w tym terminie dostaną dopłatę w pełnej wysokości. Ci, którzy się z tym spóźnili lub wprowadzali zmiany w dokumentacji, mają czas do końca dnia, aby złożyć swój wniosek. Jednak za każdy dzień opóźnienia potrącany zostaje 1 proc. z kwoty dofinansowania, dlatego rolnicy, którzy zrobią to dzisiaj dostaną o 25 proc. mniej od tych, którzy zdążyli złożyć je w wyznaczonym terminie. Bez konsekwencji finansowych są osoby, które jedynie nanosiły zmiany do 17 lipca, lecz dla nich także każdy kolejny dzień zwłoki wiązał się z pomniejszeniem kwoty dofinansowania o 1 proc.

Jak złożyć wniosek?

Wniosek należy składać przez aplikację eWniosekPlus, dostępną na PUE. Jeśli ma się wątpliwości w wypełnieniu dokumentacji, można zgłosić się o bezpłatną pomoc do Ośrodków Doradztwa Rolniczego lub odpłatną do prywatnych firm doradczych.

Ile wniosków wpłynęło do ARiMR?

Dotychczas do ARiMR wpłynęło ponad 1,24 mln wniosków. O wsparcie w ramach przynajmniej jednego ekoschematu ubiega się ok. 37 proc. wnioskodawców Do najpopularniejszych ekoschematów należą Rolnictwo węglowe (433 tys. wniosków) oraz Dobrostan zwierząt (94 tys. wniosków).

O jakie dopłaty można było się ubiegać?

 W ramach tej kampanii można ubiegać się o następujące dopłaty za 2023 rok:

  •  Płatności w ramach interwencji, czyli: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, płatność za realizację ekoschematów, wsparcie dochodów związanych z hodowlą krów, owiec i kóz oraz uprawą buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych i strączkowych na nasiona
  • Płatności w ramach przejściowego wsparcia krajowego: uzupełniającą płatność podstawową, płatność niezwiązaną do tytoniu
  • Płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (ONW,
  • Płatności rolno-środowisko-klimatyczne (w ramach PROW 2014-2020): przyznanie kosztów transakcyjnych w ramach pakietu 4, 5 i 6
  • Płatności rolno-środowiskowo-klimatyczne (w ramach WOPR 2023-2027): za retencjonowanie wody na obszarach przyrodniczych, przyznanie kosztów transakcyjnych w ramach interwencji 1, 2 lub 5
  • Płatności ekologiczne (w ramach PROW 2014-2020): premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą, przyznanie kosztów transakcyjnych,
  • Płatności ekologiczne (w ramach WPR 2023-2027): małe gospodarstwa z uprawami ekologicznymi, premia za zrównoważoną produkcję roślinno-zwierzęcą, przyznanie kosztów transakcyjnych
  • Pomoc na zalesianie (PROW 2007-2013)
  • Premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020)
  • Premię z tytułu zadrzewień (PROW 2014-2020)
  • Pierwszą premię pielęgnacyjną i zalesieniową do gruntów z sukcesją naturalną (WPR 2023-2027)

 

Jakie zmiany w dopłatach bezpośrednich od 2023 roku?

 W 2023 r., żeby otrzymać dopłaty, należy m.in. stosować zasady wzmocnionej warunkowości, opierającej się na normach GAEC. Jest ich 9 i dotyczą utrzymania gruntów wchodzących w skład gospodarstwa o dobrej kulturze rolnej, zgodnej z ochroną środowiska. Jak na razie nie wszystkie z nich obowiązują w aktualnie trwającej kampanii. GAEC 7 (zmianowanie upraw) będzie kontrolowana od 2024 r., a GAEC 2 (ochrona terenów podmokłych i torfowisk) – w 2025 r. Normy GAEC stanowiły podstawę określenia wymagań dla dodatkowych dobrowolnych działań w ramach ekoschematu.

 Zmianie uległa również dolna granica powierzchni gospodarstwa w płatności redystrybucyjnej. Od tego roku wynosi 1 ha, wcześniej – 3 ha. Przyznawana jest do maksymalnie 30 ha.

 W przypadku uzupełniającego wsparcia dochodów dla młodych rolników nie obowiązuje już limit powierzchni gruntów, który był warunkiem otrzymania dofinansowania (wcześniej wynosił 50 ha).

 

Jakie jeszcze zmiany w dopłatach zostały zapowiedziane?

 Podczas konferencji prasowej 18 lipca minister rolnictwa Robert Telus zapowiedział uproszczenie zasad dotyczących ekoschematów. We wniosku o Dobrostanie zwierząt nie będzie trzeba wypełniać rejestru wypasu czy wybiegu – wystarczy złożenie oświadczenia o przeprowadzeniu odpowiednich praktyk. Jest już na to zgoda KE.

 Wprowadzone zostaną uproszczenia dla gospodarstw, których powierzchnia wynosi mniej niż 5 ha – zamiast ekoschematów będą mogły otrzymywać ryczałt 225 euro/ha, lecz wymaga to jeszcze akceptacji ze strony KE.

Wspomniane zostało także: zniesienie minimalnej liczby punktów umożliwiającej skorzystanie z Rolnictwa węglowego w ramach ekoschematu, zmniejszeniu wskaźnika wymaganych przy płatnościach ekologicznych dużych jednostek przeliczeniowych (DJP) z 0,5 do 0,3 oraz prowadzeniu dodatkowego terminu utrzymania okrywy w ramach normy GAEC 6 – od 1 czerwca lub od dnia zbioru plonu głównego do 15 października.

Teresa Karwacka

Źródło: ARiMR
Fot. Envato Elements
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. maj 2024 23:19