StoryEditor

Ekoschematy 2023: pamiętaj o terminach i dokumentach po żniwach!

W tym roku wiele prac polowych w okresie pożniwnym będzie wiązało się z realizacją zobowiazań wynikających z zadeklarowanych we wniosku o dopłaty bezpośrednie ekoschematów. Nie można więc zapomnieć o ich odpowiednim udokumentowaniu – bez tego nie ma co liczyć na dodatkowe dopłaty.
27.07.2023., 15:07h

Dla wielu zadeklarowanych w tegorocznych wnioskach ekoschematów, wraz z nadejściem żniw rozpoczyna się czas realizacji podjętych zobowiązań, a o niektórych musimy pamiętać aż do kolejnej kampanii obszarowej. Postaramy się zatem przybliżyć zasady dotyczące dokumentowania realizacji poszczególnych ekoschematów i terminy, o których nie można zapomnieć.

Najwięcej dokumentów: rolnictwo węglowe

Warianty ekoschematu „Rolnictwo węglowe” to najczęściej wybierane praktyki dodatkowe w tegorocznych wnioskach – zaczniemy więc od tego ekochematu i jego poszczególnych wariantów.

  • Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych z obsadą zwierząt – kto zdecydował się na wybór tego wariantu, nie ma szczególnie trudnego zadania – nie wyznaczono w tym przypadku dodatkowych dokumentów potwierdzających realizację tej praktyki. Pamiętać trzeba tylko, że obsada (dopuszczalna 0,3–2 DJP/ha TUZ) będzie wyliczana na podstawie zwierząt zarejestrowanych od 1 kwietnia do 30 września (obsadę wyliczy ARiMR na podstawie danych IRZ).
  • Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe – w tym przypadku musimy pamiętać, że jeśli zadeklarowano wariant dotyczą...
Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 13:54