StoryEditor

Dofinansowanie do wymiany dachów z azbestu: starczy dla wszystkich, ale to ostatni nabór?

Wydłużenia terminu naboru wniosków nie będzie, ale rząd będzie musiał przeznaczyć na to wsparcie znacznie więcej pieniędzy niż zakładano. Ponadto szykują się opóźnienia w wydaniu decyzji i zapewne wypłacie środków. Szczegóły na ten temat przedstawił dzisiaj minister rolnictwa Henryk Kowalczyk podczas konferencji na temat pomocy suszowej oraz dofinansowań na wymianę pokrycia dachowego. 
17.11.2022., 11:11h

Zakończony 15 listopada br. nabór wniosków w ramach pierwszych naborów z KPO (prawdopodobnie będzie ich jeszcze kilka w najbliższej perspektywie finansowej) na wymianę pokrycia dachowego cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Jak podała ARIMR do 13 listopada zarejestrowano 24,25 tys. wniosków o ok. 304 mln zł dofinansowania na wymianę pokryć dachowych z azbestu. Jednak jak się okazuje nie wszystkim do 15 listopada się udało, akurat tego dnia aplikacja co chwilę się zawieszała, a rolnicy skarżyli się, że nie są w stanie w niej nic wypełnić.  Problemy z aplikacją były podobne jak w przypadku aplikacji suszowej. 

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w MRiRW na temat wydłużenia terminu naboru wniosków na pomoc suszową oraz innych zmian, a także podsumowania naboru wniosków na wymianę dachu z KPO minister Kowalczyk podkreślił, że do 15 listopada (data zakończenia naboru) zostało złożonych 47 tys. wniosków na łączną kwotę 588 milionów złotych.

Kwota przekracza mocno budżet

- Kwota przekracza wielokrotnie przeznaczone środki finansowe na pierwszy nabór pierwszy, ale oczywiście może mniej przekracza kwotę finansową przeznaczoną w ogóle na pokrycia dachowe we wszystkich naborach. Kwota przewidywana była na około 350 milionów złotych. Stąd pragnę uspokoić wszystkich tych, którzy te wnioski złożyli, że postaramy się, dokonać przesunięcia z innych działań w ramach Krajowego Planu Odbudowy środki finansowe na pokrycia dachowe i uzupełnić te potencjalnie brakujące środki. Oczywiste jest już, że następnych naborów raczej nie będzie, bo te środki finansowe już zostały wykorzystane. I to z naddatkiem, ale też wszyscy ci, którzy złożyli te wnioski, mogą być spokojni. Pewnie Agencja nie dotrzyma terminów miesięcznego terminu wydania decyzji i umowy ze względu na wielokrotny wzrost ilości tych wniosków. Pewnie będzie to trochę dłużej trwało, ale będziemy się starali, aby Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa te wnioski rozpatrzyła jak najszybciej. Jestem przekonany, że na ten sezon letni taki, który sprzyja wymianom pokryć dachowych, będzie wszystko gotowe - podkreślił minister rolnictwa. 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 12:22