StoryEditor

Ogrzewasz dom prądem? Sięgnij po dodatek elektryczny! [WNIOSEK DO POBRANIA]

Już od 1 grudnia rolnicy ogrzewający domostwa prądem elektrycznym będą mogli składać wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego. W ten sposób będzie można uzyskać 1 000 lub nawet 1 500 złotych. Sprawdź, czy dodatek Ci przysługuje, a jeśli tak - pobierz wniosek.
16.11.2022., 12:11h

Dodatek elektryczny: 1 000 lub 1 500 złotych

Gospodarstwa domowe, które zużywają energię elektryczną do ogrzewania – w tym wykorzystują pompy ciepła – w myśl znowelizowanych niedawno przepisów będą mogły liczyć na specjalny dodatek elektryczny w wysokości nawet do 1500 zł.

Kwota dodatku uzależniona jest od zużycia prądu w 2021 roku. I tak, 1 000 zł otrzymają osoby, gdzie w ich gospodarstwach domowych zużycie prądu w 2021 r. nie przekraczało 5 MWh, albo 1 500 zł w przypadku, gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh. 

– Do wniosku potrzebne będzie rozliczenie prądu wskazujące na zużycie energii elektrycznej w 2021 roku. Warunkiem otrzymania dodatku będzie uzyskanie wpisu lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków – czytamy na portalu pit.pl

Wniosek o dodatek elektryczny można składać od 1 grudnia

Wnioski o wypłatę dodatku elektrycznego (energetycznego) do prądu można będzie składać od 1 grudnia 2022 do 1 lutego 2023. W urzędzie gminy lub przez Internet za pośrednictwem ePUAP lub profilu zaufanego. 
Zakłada się, że gmina wypłaci go w terminie do 31 marca 2023 roku. We wniosku wnioskodawca musi oczywiście zaznaczyć główne źródło ogrzewania gospodarstwa domowego (zgodne ze źródłem ogrzewania wskazanym w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków). 

Komu dodatek elektryczny nie przysługuje

Należy pamiętać, iż dodatek nie przysługuje w sytuacji, gdy dane gospodarstwo korzysta z dodatku węglowego.

– Na dodatek elektryczny nie mogą liczyć osoby, które w deklaracji CEEB wskazały inne źródło ogrzewania niż pompa ciepła. Ważnym warunkiem jest również jeden adres, dotyczący jednego wniosku. W przypadku większej liczby wniosków, podobnie jak w przypadku innych dodatków na ogrzewanie, pieniądze dostanie ten kto złoży wniosek jako pierwszy – informuje tokfm.pl.

Z dodatku elektrycznego nie będzie można również korzystać w przypadku posiadania mikroinstalację OZE (w rozumieniu ustawy o OZE, której produkcja jest rozliczana zgodnie z tą ustawą).

–  W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje – czytamy w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

Zużyjesz mniej energii, dostaniesz specjalny upust

Jak zapewnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska, premiowane będzie również oszczędzanie energii. 

– Te gospodarstwa, które w 2023 r. zużyją nie więcej niż 90% energii z 2022 r., w 2024 r. otrzymają specjalny upust wysokości 10% całkowitych kosztów zużycia energii elektrycznej w 2023 r. – czytamy w komunikacie.
fot.: Pixabay
Karol Pomeranek
Autor Artykułu:Karol Pomeranek
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 12:52