StoryEditor

Dopłaty 2023: Czy z ekoschematów można się wycofać w ciągu roku kalendarzowego?

Przez pierwszy miesiąc naboru do ARiMR przez aplikację eWniosekPlus wpłynęło 156 tys. wniosków od rolników i producentów rolnych o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Widać więc, że cały czas wiele wniosków jest do złożenia i wiele pytań mają rolnicy, zwłaszcza dotyczących nowych ekoschematów. Podczas naszego niedawnego webinarium pytano m. in. o to czy z ekoschematów można się wycofać w ciągu roku czy też deklaracja we wniosku jest wiążąca.
16.04.2023., 13:04h

Jeden z uczestników naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" zapytał naszego eksperta Marka Krysztoforskiego o to czy po okresie składania wniosków o dopłaty bezpośrednie zmienić deklarację i wycofać niektóre działki, plany dot. realizacji ekoschematów?  Dotyczy to np. zmiany planów w gospodarstwie lub okoliczności np. pogodowych, które nie pozwolą się wywiązać z zadeklarowanych we wniosku działań.

Wystąpienie siły wyższej uzasadnia brak realizacji ekoschematu

- Jest to pytanie zasadne, bo to jest rolnictwo, to jest przyroda, tu jest dynamika zmian.. Przyrody nie da się łatwo wtłoczyć w ramy prawne. Trzeba przemyśleć, co zgłaszamy. Jeżeli się zdarzy tak, że naprawdę nie możemy dotrzymać zadeklarowanych już działań, to musimy wtedy niezwłocznie i to zanim rozpocznie się okres np. pozostawiania międzyplonów czy siania międzyplonów, itd., zgłosić do biura powiatowego ARiMR zaistnienie siły wyższej. Czyli zgłaszamy fakt, że nie pozwala nam np. jakaś horrendalna susza, zalanie terenu, czy jakieś inne warunki pogodowe na wykonanie zgłoszonego zabiegu czy praktyki. Natomiast jeśli to będzie na masową skalę, to będzie bardzo trudne do uchwycenia. Na pewno w u...

Pozostało 57% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 14:27