StoryEditor

Dopłaty 2023: W jakim terminie trzeba wymieszać słomę z glebą w ekoschematach i jak to zgłosić do ARiMR?

Mija miesiąc od rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Do 14 kwietnia do ARiMR przez aplikację eWniosekPlus wpłynęło 156 tys. wniosków od rolników i producentów rolnych. Widać więc, że cały czas wiele wniosków jest do złożenia i wiele pytań mają rolnicy, zwłaszcza dotyczących nowych ekoschematów. Podczas naszego niedawnego webinarium pytano m. in. o to w jaki sposób będzie sprawdzane i rozliczane przyorywanie słomy.
16.04.2023., 12:04h

Podczas webinarium "Ekoschematy w praktyce", które przeprowadziliśmy 4 kwietnia br. rolnicy zgłaszali wiele pytań dotyczących nowych dopłat, a zwłaszcza ekoschematu Rolnictwo węglowe, który ma wiele opcji do wykorzystania w zakresie praktyk premiowanym dopłata.

Wymieszanie słomy z glebą - jak to udokumentować w ARiMR?

Jeden z uczestników webinarium zapytał naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego o ekoschemat dotyczący wymieszania słomy z glebą. W jakim terminie należy wymieszać słomę z glebą? Jak w takim przypadku udokumentować w ARiMR realizację tego ekoschematu? Czy jest wyznaczony termin, w którym powinniśmy dostarczyć ewidencję zabiegów agrotechnicznych do Agencji czy tę ewidencję musimy prowadzić i przechowywać w gospodarstwie na wypadek potencjalnej kontroli?

- Załącznikiem w tym ekoschemacie będzie rejestr tych zabiegów agrotechnicznych. On jeszcze jest w opracowaniu. Co do słomy: nie ma podanego dokładnego terminu. Ta słoma może dłuższy czas leżeć na glebie, nawet dobrze, bo leży to spełnia warunek okrywowy. Na pewno słomę trzeba będzie mieszać z glebą bądź przeorać w danym roku kalendarzowym. Będzie ten ...

Pozostało 70% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
23. kwiecień 2024 16:05