StoryEditor

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" w temacie międzyplonów na czacie pojawiły się ciekawe pytania dotyczące tego ekoschematu, a dokładnie – części związanej z wsiewkami. Okazuje się, że rolnicy są zdezorientowani w jaki sposób należy je wsiać i zgłosić w ramach ekoschematów w nowych wnioskach o przyznanie dopłat bezpośrednich. 

Jedna z uczestniczek webinarium "Ekoschematy w praktyce poprosiła nas o doprecyzowanie tematu zagadnienia wsiewek w kontekście międzyplonów. Czy powinno to być wysiane w rosnące zboże i na jakim etapie można taką wsiewkę wykonać?

Na pytanie odpowiadał nasz ekspert Marek Krysztoforski z CDR w Radomiu, ale w dyskusję włączyli się także: Karol Bujoczek, redaktor naczelny top agrar Polska oraz Grzegorz Ignaczewski, redaktor i ekspert ds. wspólnej polityki rolnej i funduszy unijnych.

Wsiewki ze zbożami ozimymi i jarymi


- W rosnące najczęściej uprawy może być wsiewka, także i w kukurydzy, ale zboża są najpopularniejsze. Możemy to zrobić tak, wsiewkę możemy zrobić na przykład z roślinami jarymi - możemy zasiać jednocześnie jare z wsiewką. Nie jest to może najlepsze agrotechnicznie rozwiązanie, bo bobowate mają bardzo drobne nasiona i one powinny trafiać do pół centymetra, bardzo płytko, ale jest to dopuszczalne. Możemy poczekać aż zboża wykształcą co najmniej 3 liście i wtedy możemy podsiać wsiewkę. To, jeśli chodzi o jare. A ozime na wiosnę podsiewamy bobowatymi - tłumaczył ekspert.

- Tutaj jeszcze tylko dopytam o kwestię pozo...

Pozostało 88% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Karol Bujoczek
Autor Artykułu:Karol Bujoczek
Redaktor naczelny top agrar Polska
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:33