Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty 2023: W jakim terminie trzeba wymieszać słomę z glebą w ekoschematach i jak to zgłosić do ARiMR?

Obrazek

Mija miesiąc od rozpoczęcia naboru wniosków o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2023 rok. Do 14 kwietnia do ARiMR przez aplikację eWniosekPlus wpłynęło 156 tys. wniosków od rolników i producentów rolnych. Widać więc, że cały czas wiele wniosków jest do złożenia i wiele pytań mają rolnicy, zwłaszcza dotyczących nowych ekoschematów. Podczas naszego niedawnego webinarium pytano m. in. o to w jaki sposób będzie sprawdzane i rozliczane przyorywanie słomy.

Bartłomiej Czekała16 kwietnia 2023, 13:14

Podczas webinarium "Ekoschematy w praktyce", które przeprowadziliśmy 4 kwietnia br. rolnicy zgłaszali wiele pytań dotyczących nowych dopłat, a zwłaszcza ekoschematu Rolnictwo węglowe, który ma wiele opcji do wykorzystania w zakresie praktyk premiowanym dopłata.

Wymieszanie słomy z glebą - jak to udokumentować w ARiMR?

Jeden z uczestników webinarium zapytał naszego eksperta Marka Krysztoforskiego z Centrum Doradztwa Rolniczego o ekoschemat dotyczący wymieszania słomy z glebą. W jakim terminie należy wymieszać słomę z glebą? Jak w takim przypadku udokumentować w ARiMR realizację tego ekoschematu? Czy jest wyznaczony termin, w którym powinniśmy dostarczyć ewidencję zabiegów agrotechnicznych do Agencji czy tę ewidencję musimy prowadzić i przechowywać w gospodarstwie na wypadek potencjalnej kontroli?

- Załącznikiem w tym ekoschemacie będzie rejestr tych zabiegów agrotechnicznych. On jeszcze jest w opracowaniu. Co do słomy: nie ma podanego dokładnego terminu. Ta słoma może dłuższy czas leżeć na glebie, nawet dobrze, bo leży to spełnia warunek okrywowy. Na pewno słomę trzeba będzie mieszać z glebą bądź przeorać w danym roku kalendarzowym. Będzie ten rejestr. Myśmy chcieli, zresztą w tym kierunku idziemy, żeby nie trzeba było w tym rejestrze czy .przyorania słomy pisać np. kiedy się siało uprawę główną i czym się na woziło, coś tam dawało, czym tryskało. To nie interesuje ekoschematu przeoranie słomy, tylko kiedy był zbiór uprawy głównej, rozdrobnienie słomy i przeoranie słomy. I wszystko. To rolnik trzyma. Natomiast proszę rolników też żeby zwrócili uwagę, że teraz mamy już nowoczesne drony, które latają wysoko i mogą bardzo duże powierzchnie monitorować. Te pola później będą identyfikowane, czy np. słoma przypadkiem nie była zebrana zamiast przyorana. Więc jak będą .weryfikowani przez ARiMR to wiadomo, że ekoschemat będzie wykluczony i wtedy będziemy mieli potrącenia - tłumaczył ekspert z CDR w Radomiu.

Jak zauważył redaktor Grzegorz Ignaczewski, również w tym ekoschemacie dotyczącym uproszczonych systemów uprawy musimy na 100 proc. pozostawić całą słomę na polu, żebyśmy mogli również z tego ekoschematu skorzystać.

- Tak jest. Rolnicy pytają, czy resztki pożniwne czy słoma też. Słoma jak i wszystko, co zostaje po zbiorze ziarna, więc w tym słoma. Nie można zebrać słomy i przeorać ścierniska jako resztki - doprecyzował Marek Krysztoforski.

Jak łączyć ze sobą ekoschematy?

Przypomnijmy, że ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.


Fot. Envato Elements
CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:


Czy jesienny bezorkowy siew zbóż można zgłosić we wniosku o dopłaty w ramach ekoschematu uprawa bezorkowa?

Integrowana Produkcja Roślin – ekoschemat, który się najbardziej opłaca. Ilu rolników z niego skorzysta?

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Czy w ekoschematach kukurydza i zboża są liczone jako jedna uprawa?

Jak w nowym wniosku o dopłaty zadeklarować elementy nieprodukcyjne pod normę DKR 8?

Dopłaty 2023: W jaki sposób zrobić wsiewki aby skorzystać z ekoschematów?Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)