Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Dopłaty bezpośrednie 2022: zaliczki do końca listopada. Dlaczego nie dostałeś pieniędzy?

Obrazek

Agencja od 17 października rozpoczęła wypłaty zaliczek dopłat bezpośrednich. Wypłata jest dość systematyczna. Do ilu rolników już trafiły zaliczki, a dlaczego do niektórych nie trafią w ogóle, a do innych później niż zwykle? 

 

Dorota Kolasińska13 listopada 2022, 13:40

ARiMR podaje, że do 17 października do 10 listopada br. wykonane zostały przelewy na kwotę ponad 11 mld zł. Realizacja zaliczek potrwa do końca listopada, natomiast 1 grudnia rozpocznie się przekazywanie pozostałych kwot płatności za 2022 r.

- W tegorocznej kampanii o dopłaty bezpośrednie ubiega się 1,265 mln rolników. Pula środków na ten cel to ok. 16,96 mld zł. Do 10 listopada 2022 r. w ramach zaliczek blisko 1,12 mln beneficjentów otrzymało płatności bezpośrednie na ok. 9,5 mld zł, natomiast w ramach płatności obszarowych z PROW 2014-2020 na konta 755 tys. gospodarzy przelano ponad 1,6 mld zł - podaje ARiMR. 

Dlaczego nie dostałeś zaliczki?

Jeśli nadal nie otrzymałeś zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich są trzy możliwe powody takiej sytuacji. W ubiegłym roku sporo rolników nie otrzymało pieniędzy do końca listopada, dlatego poprosiliśmy Agencję o podanie najczęstszych przyczyn takiej sytuacji. ARiMR podała trzy powody nie otrzymania zaliczek m.in.; przeprowadzanie w gospodarstwach rolników kontroli; zwroty bankowe – nieaktualne numery kont bankowych wnioskodawców; powzięcie informacji o śmierci rolnika po naliczeniu zaliczki. 

Jednym z powodów nie otrzymania zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich może być prowadzenie kontroli administracyjnej, fotograficznej lub na miejscu u rolnika ubiegającego się o wsparcie.

Resort rolnictwa wielokrotnie apelował do Komisji Europejskiej o rozważenie możliwości wypłaty zaliczek lub ich części podczas trwania kontroli. Rolnicy otrzymują pieniądze znacznie później niż inni, a wydatki mają podobne. Jednak niestety w tej sprawie niewiele da się zrobić, bo jak wynika z art. 75 ust. 2 Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1306/2013, płatności nie można przekazać do czasu zakończenia weryfikacji warunków kwalifikowalności dokonywanej przez państwa członkowskie, tj. przed kontrolami administracyjnymi uzupełnionymi kontrolami na miejscu. Zaliczki na wsparcie przyznane w ramach PROW mogą być wypłacane dopiero po zakończeniu kontroli. A w rzeczywistości - jeśli nie dostaniesz ich do końca listopada, to niestety całość dopłat bezpośrednich otrzymasz dopiero po 1 grudnia. 

dkol
Fot. Envato ElementsPicture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)