StoryEditor

Dopłaty dla producentów trzody – pierwsze miliony trafiły do rolników!

Do około 3,5 tysiąca rolników z 28 tysięcy ubiegających się o pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej, trafiły pierwsze pieniądze. Ile wynosi stawka do każdego prosięca?
03.10.2023., 09:10h
Do rolników, którzy ubiegali się pomoc na odbudowę produkcji trzody chlewnej, trafiło od wczoraj, kiedy to rozpoczęto wypłatę pieniędzy 70 milionów złotych. Wsparcie otrzymało już 3,5 tysiąca hodowców świń.
Wnioski o wsparcie można było składać od 28 sierpnia do 15 września 2023 roku. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa zarejestrowała 28 tysięcy wniosków.

Kto mógł starać się o wsparcie?

O wsparcie na odbudowę produkcji trzody chlewnej starać się mogli producenci rolni, którym groziła utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym, które wywołała wojna na Ukrainie.

Osoby ubiegające się o dofinansowanie muszą prowadzić działalność ze statusem mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa, a hodowca posiadać numer identyfikacyjny nadany w trybie przepisów o krajowym systemie ewidencji producentów, ewidencji gospodarstw rolnych oraz ewidencji wniosków o przyznanie płatności.

Niezbędnym warunkiem na otrzymanie wsparcia było także prowadzenie w dniu 15 marca 2023 roku gospodarstwa, utrzymującego świnie, a także w dniach od 15 marca do 15 sierpnia 2023 musiały się w nim, urodzić prosięta.

Zobacz koniecznie: Opłacalność produkcji tuczników: jak sytuację w gospodarstwach oceniają hodowcy?


Zwierzęta ta musiały zostać oznakowane oraz zgłoszone do bazy IRZ do 31 sierpnia 2023 roku.

Ile wynosi stawka wsparcia?

Stawka wsparcia dla producentów trzody chlewnej wynosi 100 złotych do każdego prosięcia, a jeden producent może otrzymać maksymalnie 500 tys. zł.


Bernat Patrycja
źródło: gov.pl
Fot: Sierszeńska
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
10. grudzień 2023 18:00