StoryEditor

Dopłaty do materiału siewnego 2020 – będą zmiany zasad przyjmowania wniosków przez ARiMR!

Uwaga rolnicy! Rząd wprowadza nowe zasady przyjmowania wniosków o dopłaty do materiału siewnego. Zmiany zaczną obowiązywać już od przyszłego roku i obejmą ponad 66 tysięcy gospodarstw rolnych. 
11.12.2019., 11:12h
Do konsultacji społecznych trafiło już rozporządzenie w sprawie w sprawie terminów składania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany oraz terminu i sposobu wypłaty tej dopłaty.

W projektowanym rozporządzeniu zaproponowano zmianę terminów składania wniosków, które teraz rolnicy będą składać od dnia 25 maja do dnia 25 czerwca danego roku.

- Powyższa zmiana uporządkuje i usprawni proces przyjmowania wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany - napisano w uzasadnieniu rozporządzenia.

Resort rolnictwa taką zmianę tłumaczy względami praktycznymi. Bowiem od 2016 r., kiedy wprowadzono zasadę, że stawki dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych określa się na podstawie całkowitej wnioskowanej powierzchni dla poszczególnych grup roślin objętych dopłatami i kwoty określonej na ten cel w ustawie budżetowej, ze względu na konieczność określenia całkowitej wnioskowanej powierzchni niezbędnej do wyliczenia stawek, rozpatrywanie wniosków jest możliwe dopiero po otrzymaniu wszystkich wniosków i okre...
Pozostało 45% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
09. grudzień 2023 19:29