StoryEditor

Dopłaty do nawozów 2023: Co z rolnikami, którzy nawozy kupili po 31 marca?

Na wsparcie w postaci dopłat do nawozów, mogą liczyć rolnicy, którzy zakupili je w okresie od 16 maja 2022 roku do 31 marca 2023 r. Otrzymać mają 250 zł do każdego hektara łąk i pastwisk oraz 500 złotych do upraw rolnych. Rolnicy, którzy nawozy kupili po dacie 31 marca 2023 roku, czują się poszkodowani, a w ich sprawie walczą izby rolnicze, które interweniują o wydłużenie terminu zakupu nawozów.
ARiMR już niebawem ruszy z naborem wniosków o dopłaty do nawozów. Resort rolnictwa zaproponował, aby dopłaty przysługiwały rolnikom, którzy zakupili nawozy mineralne, inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w terminie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r. Na dofinansowanie zakupu nawozów mineralnych rząd przeznaczył 4,7 mld zł ze środków Funduszu Pomocy.

Podczas obliczeń przyjęto, że ok. 7,9 mln hektarów upraw i 2,8 mln hektarów łąk i pastwisk oraz traw na gruntach ornych znajduje się w gospodarstwach o powierzchni do 50 ha. Natomiast 12,4 tys. producentów rolnych wnioskujących o płatności bezpośrednie posiada gospodarstwa rolne o powierzchni większej niż 50 ha. Pomoc ma obejmować gospodarstwa do 300 ha.

Poszkodowani rolnicy - dopłaty do nawozów kupionych po 31 marca

Wielu rolników poczuło się jednak poszkodowanych w tej sytuacji, chodzi o producentów, którzy zdecydowali się na zakup nawozów po 31 marca 2023 roku. Rolnicy zajmujący się uprawą kukurydzy w nawozy zaopatrują się dopiero w kwietniu, czego jak widać, rząd nie brał pod uwagę, a dla nich oznacza to stratę pieniędzy, często niemałą.

Izby rolnicze walczą o dłuższy termin

Redakcja Tygodnik-rolniczy.pl zwróciła się do Krajowej Rady Izb Rolniczych z zapytaniem o podjęcie interwencji w zakresie terminu sprzedaży nawozów, a tym samym nierównego traktowania rolników. 18 maja otrzymali wiadomość, że dzień wcześniej został przesłany apel do ministra rolnictwa Roberta Telusa o wydłużenie terminu zakupu nawozów.

Szef rolniczego samorządu, Witor Szmulewicz domaga się, aby termin zakupionych nawozów został wydłużony do dnia 15 maja 2023 r.
Jak zaznacza KRIR, wzrost cen nawozów w 2022 roku w porównaniu do 2020 oraz 2021 wyniósł 400%!

NIE do wszystkich nawozów rolnik otrzyma wsparcie!

Dopłatami do nawozów nie zostały objęte:
  • wapno nawozowe,
  • wapno nawozowe zawierające magnez.
  • Mocznik załapie się na dopłaty, tylko gdy został zakupiony w formie granulowanej i zawiera inhibitor ureazy, lub posiada powłokę biodegradowalną.
Na ten moment nie do końca wiadomo, czy dopłaty otrzymają rolnicy, którzy zakupili RSM.

Jakie są stawki dopłat do nawozów?

Rolnicy mają otrzymać następujące dopłaty:
  • 500 zł do hektara upraw rolnych,
  • 250 zł do hektara łąk i pastwisk.
Wysokość dopłat do nawozów to iloczyn:
  • deklarowanej przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednie powierzchni upraw rolnych i stawki pomocy,
  • liczby ton nawozów mineralnych, innych niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, zakupionych w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do dnia 31 marca 2023 r., i różnicy średniej ceny za tonę nawozów mineralnych zakupionych w okresie od dnia 16 maja 2022 r. do dnia 31 marca 2023 r., i średniej ceny danego typu nawozu mineralnego ogłoszonej przez ministra właściwego do spraw rolnictwa w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu. Cena ta zostanie ustalona na podstawie średniej ceny nawozów mineralnych obowiązujących od dnia 16 maja 2021 r. do dnia 31 marca 2022 r.
Do wniosku rolnik powinien dołączyć:
  • fakturę,
  • lub duplikat faktury,
  • lub imienne dokumenty księgowe, które potwierdzają zakup nawozów we wskazanym okresie.

Bernat Patrycja
źródło: Tygodnik-rolniczy.pl/ 
fot: envato.elements
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. kwiecień 2024 11:24