StoryEditor

Druga odsłona kredytów klęskowych

Dziś ARiMR poinformowała o uruchomieniu nowego limitu pieniędzy na dopłaty do kredytów preferencyjnych – w tym kredytów klęskowych.
07.02.2019., 14:02h
Tym razem na kredyty na wznowienie produkcji po klęskach żywiołowych (z linii K01, K02, DK01, DK02) ARiMR przeznaczyła 8,3 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów, co ma pozwolić na uruchomienie akcji kredytowej w wysokości 1 mld zł.

Ruszyły także kredyty na sfinansowanie części kosztów inwestycji (z linii PR, RR, Z). W tym przypadku limit akcji kredytowej wynosi 3 mld zł, a Agencja przeznaczyła 10 mln zł na dopłaty do oprocentowania w/w kredytów.

To już druga odsłona akcji kredytowej w tym roku. Przypominamy, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa już w połowie stycznia (dokładnie 21 stycznia br.) uruchomiła pierwsze limity akcji kredytowej w zakresie kredytów preferencyjnych – zarówno tych inwestycyjnych, jak i tych klęskowych. Wielu rolników poszkodowanych przez ubiegłoroczną suszę szczególnie ich wyczekiwało, jednak szybko okazało się, że przyznane bankom limity są tak małe, że ich pula od razu się wyczerpała, a rolnicy odeszli z banków z przysłowiowym kwitkiem. Na kredyty klęskowe (z linii K01, K02, DK01, DK02) limit udostępnionej akcji kredytowej (czyli suma udzielonych kredytów w skali kraju) wynosił zaledwie 100 mln zł (co daje ok. 6 mln zł na województwo!), przy kwocie 1 mln zł na dopłaty do oprocentowania ww. kredytów.

W przypadku kredytów inwestycyjnych (z linii PR, RR, Z) ustalono wówczas identyczny limit akcji kredytowej w wysokości 100 mln zł, przeznaczając zaledwie 0,5 mln zł na dopłaty do oprocentowania tych kredytów.


Rolnicy mogą ponownie ubiegać się o kredyty w Banku Polskiej Spółdzielczości S.A. i SGB-Banku S.A., a także w zrzeszonych w nich Bankach Spółdzielczych oraz w bankach BGŻ BNP Paribas S.A., Krakowskim Banku Spółdzielczym, PEKAO S.A., Santander Bank Polska S.A. gi
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 23:09