StoryEditor

VAT przy sprzedaży działek

Pytanie: Od 8 lat jestem VAT-owcem i prowadzę produkcję mleka. 6 lat temu odziedziczyłem po dalszej rodzinie 1,5 ha gospodarstwo rolne położone w znacznej odległości. Z tego względu grunty te wydzierżawiam po sąsiedzku  firmie budowlanej. Teraz chciałbym te grunty sprzedać na działki i uzyskałem już WZ-tkę. Czy przy sprzedaży tych gruntów będę mógł skorzystać ze zwolnienia?
01.02.2019., 10:02h
Odpowiedź: Co do zasady grunty rolne przeznaczone w PZP lub w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania na cele nierolne są opodatkowane przy sprzedaży stawką 23%. Jednak od kilku lat, po zmianie ustawy o VAT obowiązuje linia orzecznicza, że nieprofesjonalna sprzedaż takich działek (czyli niemająca charakteru działalności gospodarczej) może korzystać ze zwolnienia. Pod warunkiem, że przy ich nabyciu nie przysługiwało prawo do rozliczenia VAT.
Jak z tego wynika, Czytelnik spełnia ten ostatni wymóg, ponieważ otrzymał przedmiotowy grunt w spadku.

Pozostałe okoliczności wykluczają jednak możliwość skorzystania ze zwolnienia. Przede wszystkim Czytelnik wydzierżawiał te grunty na cele sprzedaży opodatkowanej, czyli wykorzystywał do prowadzenia działalności gospodarczej (w rozumieniu ustawy o VAT).
Zatem sprzedaż takiego gruntu na cele nierolnicze, wcześniej wykorzystywanego do sprzedaży opodatkowanej, wiąże się z obowiązkiem opodatkowania stawką 23%. Roman Włodarz
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 06:14