Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ekoschematy: Czy w 2023 roku rolnik musi ugorować grunty rolne?

Obrazek

Podczas naszego niedawnego webinarium "Ekoschematy w praktyce" pojawiło się bardzo wiele pytań od uczestników. Nasz ekspert Marek Krysztoforski starał się odpowiedzieć na wszystkie te pytania na podstawie aktualnych przepisów i dostępnych danych. Rolnicy pytali m. in. o to, czy w 2023 roku trzeba ugorować grunty rolne.

Bartłomiej Czekała8 kwietnia 2023, 06:00

Ugorowanie gruntów rolnych jest nowością w tym naborze wniosków o dopłaty bezpośrednie. Nic zatem dziwnego, że rolnicy mają wiele pytań z tym związanych, aby dobrze zrozumieć te przepisy. Jeden z uczestników naszego webinarium zapytał, czy w 2023 roku trzeb ugorować grunty orne w gospodarstwie.

Musimy zgłosić w tym roku ugór razem z uprawą


Jak wskazywał w odpowiedzi nasz ekspert Marek Krysztoforski, to zobowiązanie jest derogowane, czyli w tym roku nie ma ugorowania gruntu, ugorowanie będzie od przyszłego roku.

- W tym roku zgłaszamy tylko tzw. ugór z uprawą, czyli pokazujemy miejsce, które ma tyle procent, ile wymaga warunkowość, ale to jest uprawa. I zgłaszamy, że jest np. ugór—pszenica ozima, ugór— jęczmień jary, ale ugór—kukurydza nie wolno zgłosić. Dotyczy to kukurydzy i soi. To jest przepis w całej Unii w tej chwili obowiązujący - tłumaczył doradca z CDR w Radomiu.

Redaktor naczelny top agrar Polska dopytywał w tym zakresie, czy jeżeli ktoś ma pola, które są już, włączone w ugorowanie, to może je zostawić jako ugór? Bo zgodnie z przepisami nie ma obowiązku zagospodarowania ugoru, tylko jest możliwość zagospodarowania ugoru pod uprawę. Ale jeżeli ktoś planuje, żeby zostawić ugór, to może go zostawić.

- Tak jest, ja tylko chciałem przy tym ugorowaniu zwrócić uwagę na jeden aspekt. Proszę spojrzeć na elementy stałe i produkcyjne. Mamy rów, mamy zadrzewienie śródpolne, mamy żywopłot, mamy drzewa, mamy oczko wodne -- to wszystko się liczy jeszcze jako bardzo korzystne przeliczniki. Jeżeli mamy rów, to każdy metr bieżący rowu to jest 10 m² elementu nieprodukcyjnych. Najpierw trzeba policzyć wszystkie nieprodukcyjne, zobaczyć ile nam z tego wyjdzie i dopiero resztę uzupełniać ugorami - wskazywał Marek Krysztoforski.

To, co warto wiedzieć dotyczy ugorowania gruntu rok po roku na tej samej działce. Nie ma do tego przeciwskazań.


CZYTAJ TAKŻE Z WEBINARIUM:

Jak łączyć ekoschematy w 2023 roku?

Ekoschematy można łączyć ze sobą na jednej działce, stawka dotyczy 1 ha. Ale uwaga, nie można wprowadzić wszystkich ekoschematów w swoim gospodarstwie, gdyż ograniczają to zasady dotyczące wyeliminowania podwójnego finansowania niektórych praktyk. Inne ograniczenia wynikają z technologii uprawy. Przygotowując się do złożenia wniosku, najlepiej jest posługiwać się tabelą 2. wskazującą na możliwość łączenia ekoschematów. Jeśli pewnych ekoschematów nie można połączyć, to biorąc pod uwagę analizę kosztów i korzyści, należy zastanowić się, który ekoschemat wybrać.

Tab. 2. Zasady łączenia ekoschematów między sobą.

Fot. Gębski


Fot. Envato elements


Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)