StoryEditor

Ekoschematy: Kiedy rolnik spełnia wymóg zróżnicowanej struktury upraw?

W nowych dopłatach norma GAEC 7, wprowadza obowiązek zmianowania i dywersyfikacji upraw. Zmianowanie upraw jest nowym obowiązkiem w stosunku do roku 2022, natomiast dywersyfikacja upraw stanowi, z pewnymi zmianami, kontynuację wymogu obowiązującego w ramach zazielenienia do roku 2022. Jak na ten wymóg powinni się zapatrywać rolnicy? Podamy to na konkretnym przykładzie.

Podczas naszego webinarium "Ekoschematy w praktyce" jeden z uczestników zadał ekspertowi - Markowi Krysztoforskiemu z Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu pytanie o obowiązek zmianowania upraw w gospodarstwie. Pytanie brzmiało: Posiadam 40 ha gruntów ornych, w tym 1 ha ziemniaków, 5 ha lucerny, 2 ha łubinu. Czy w tym wypadku są spełnione wymagania ekoschematu zróżnicowana struktura upraw?

Ważne są proporcje w strukturze zasiewów


Wymóg zmianowania upraw składa się z kilku czynników, co tłumaczy nasz ekspert.

- W tym wypadku 20% powierzchni gospodarstwa to 8 ha, zatem nie jest spełniony wymóg 20% upraw poprawiających bilans materii organicznej będący częścią zasad ekoschematu zróżnicowana struktura upraw. W tym gospodarstwie warto dosiać 1 ha lucerny, koniczyny czy łubinu. Co warto podkreślić, właściciel nie przekracza tu norm odnoszących się do powierzchni okopowych, które w tym wypadku mogłyby zajmować 8 ha. By skorzystać ww. ekoschematu nie może jednak przekroczyć 65% zasiewu swojego areału zbożami, czyli w tym gospodarstwie można mieć maksymalnie 26 ha pod zbożami. Na pozostałych 6 ha powinien rosnąć rzepak, słonecznik, mieszanka strączkowo-zbożowa czy ...

Pozostało 87% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Paulina Janusz-Twardowska
Autor Artykułu:Paulina Janusz-Twardowska

redaktor „top agrar Polska”, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli trzody chlewnej.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 08:46