StoryEditor

Greening: ostatni dzwonek na wysiew międzyplonów!

W poniedziałek 20 sierpnia (włącznie) mija termin wysiewu międzyplonów ścierniskowych w ramach obowiązku zazielenienia i deklaracji zawartych we wnioskach o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 rok.
19.08.2018., 12:08h
W wielu regionach kraju z uwagi na przyspieszone żniwa rolnicy zdążyli wysiać międzyplony ścierniskowe i mogli się też doczekać ich wschodów z uwagi na opady deszczu, które wystąpiły w sierpniu. Zdecydowanie gorzej jest w Wielkopolsce, na Kujawach, w Lubuskiem, w woj. zachodniopomorskim i w części woj. dolnośląskiego, gdzie - jak pokazują ostatnie dane z IUNG i MRiRW – susza się pogłębia i deficyty opadów są największe. W tych rejonach żniwa skończyły się już 2-3 tygodnie temu i wykonano podorywki, ale rolnicy zastanawiają się, czy jest sens wysiewać poplony w przesuszoną glebę, gdy prognozy pogody nie przewidują w najbliższym czasie opadów deszczu.

Nie ma jednak zwolnienia z wysiewu międzyplonów zadeklarowanych we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich za 2018 rok. Międzyplon ścierniskowy trzeba wysiać nie wcześniej niż 1 lipca, a nie później niż 20 sierpnia i utrzymywać na polu do 15 października lub przy podejściu indywidualnym przez co najmniej 8 tygodni.

To, co rolnik może zrobić w przypadku, gdy nie może tego dokonać w tym terminie, to zmienić międzyplon ścierniskowy na międzyplon ozimy. Należy tego dokonać poprzez zgłoszenie tego faktu w biurze powiatowym ARiMR, i to najlepiej do 20 sierpnia br. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka decyzja ma swoje konsekwencje w płodozmianie i planowaniu zasiewów na kolejny sezon. Międzyplon ozimy musi być pozostawiony na polu do końca lutego przyszłego roku. To oznacza, że można po nim wysiać tylko i wyłącznie rośliny jare.

Inną opcją jest nie wysianie międzyplonu z uwagi na wystąpienie siły wyższej, ale w jakich warunkach można z tego rozwiązania skorzystać? Pisaliśmy o tym szczegółowo TUTAJ.

O tym, że zadeklarowanych we wnioskach wysiewów międzyplonów trzeba przestrzegać przekonali się ci rolnicy, którzy rok temu nie wysiali międzyplonów ścierniskowych w terminie i nie zamienili ich na ozime lub nie wysiali ich w ogóle, przy okazji nie powiadamiając o tym ARiMR, a zostali wylosowani do kontroli na miejscu. Uchybienia w tym zakresie oznaczały obcięcie części płatności należnych za 2017 rok.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 01:07