StoryEditor

Jak KE pomoże rolnikom w koronakryzysie? Debata w Parlamencie Europejskim

Europosłowie ocenili, że działania interwencyjne zaproponowane przez Komisję Europejską w związku z kryzysem spowodowanym koronawirusem są niewystarczające. Sektory takie jak drobiarski czy wieprzowy zostały pominięte w pakiecie pomocowym. Komisarz Janusz Wojciechowski wyjaśnił, że KE, z uwagi na brak odpowiednich funduszy, musiała dokonać wyboru, które rynki wesprze. 
30.04.2020., 18:04h

Na posiedzeniu Komisji Rolnictwa Parlamentu Europejskiego posłowie dyskutowali na  temat najnowszego pakietu pomocowego zaproponowanego przez Komisję Europejską. Rozmawiali także o  dalszych sposobach wspierania rolników w dostarczaniu żywności w całej UE. W spotkaniu on-line wzięli udział komisarz ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski oraz przewodniczący komisji ds. rolnictwa PE Norbert Lins.

Przypomnijmy krótko, że kilka dni temu w związku z pandemią koronawirusa, KE podjęła decyzję o uruchomieniu mechanizmów pomocowych dla branży rolniczej. Mają to być dopłaty do prywatnego przechowalnictwa w sektorze mleczarskim (odtłuszczonego mleka w proszku, masła, sera) i mięsa (wołowego, owiec i kóz). A w sektorze owoców, warzyw i wina zezwolenie na samoorganizację rynków i uelastycznienie programów wsparcia. 

Za małe wsparcie

Europosłowie ocenili, że ten pakiet pomocowy jest dalece niewystarczający.  Zwrócili uwagę, że Komisja Europejska pominęła wiele ważnych sektorów dotkniętych kryzysem, np. mięsa drobiowego, wieprzowiny czy cielęciny.

- Wyklucza się z pomocy interwencyjnej pewne sektory, takie jak wieprzowina czy cielęcina. Nie wyst...

Pozostało 69% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
29. listopad 2023 20:29