StoryEditor

Jak kupić kombajn na spółkę z sąsiadem i rozliczyć VAT zgodnie z prawem?

Rolnik planuje kupić kombajn na spółkę z sąsiadem. Jak rozliczyć VAT od zakupu maszyny i wydatków eksploatacyjnych zgodnie z prawem przy współwłasności?
12.12.2022., 13:12h

Jak rozliczyć VAT od współwłasności? 

Planujemy z sąsiadem kupić po sezonie kukurydzianym, okazyjnie mało używany kombajn zbożowy na współwłasność. W jaki sposób rozliczać VAT od zakupu maszyny oraz od wydatków eksploatacyjnych?


Marek K. (województwo śląskie)

Odpowiedź eksperta VAT

Zgodnie z art. 86. 1. ustawy o VAT "w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, […] przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego […]". Zatem problem rozliczenia VAT (zakładamy, że obaj rolnicy są czynnymi podatnikami VAT) będzie dotyczył umownej proporcji wielkości wykorzystania przedmiotowego kombajnu przez wspólników.

Dla celów dowodowych wspólnicy powinni zawrzeć ze sobą umowę wspólnego korzystania z maszyny, w której będzie określona proporcja procentowa wykorzystania maszyny. Według tej proporcji każdy ze wspólników może rozliczać VAT naliczony od zakupu maszyny i od kosztów eksploatacji. Od strony praktycznej faktura zakupu maszyny powinna być wystawiona na obu wspólników z pełnymi danymi (w tym dwa NIP), w 2 egzemplarzach, co udoku...

Pozostało 39% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
03. grudzień 2023 20:16