StoryEditor

Kiedy i jak rozliczyć VAT od sprzedaży kombajnu?

Nasz Czytelnik jest rolnikiem i w ramach "Różnicowania" prowadzi działalność usługową kombajnem. Po żniwach zawiesza działalność gospodarczą, w tym czasie sprzedaje stary kombajn i kupuje nowy. Kiedy i w jaki sposób musi rozliczyć VAT?
03.08.2023., 11:08h

Kiedy i w jaki sposób należy rozliczyć VAT?

Jestem rolnikiem na ok. 120 ha oraz prowadzę działalność usługową w ramach "Różnicowania", w zakresie zbioru kombajnem. Bezpośrednio po żniwach kukurydzy chcę zawiesić działalność gospodarczą aż do następnych żniw i w tym czasie chcę sprzedać kombajn i kupić nowy. Kiedy i w jaki sposób należy rozliczyć VAT od tych transakcji?

Aleksander T. (woj. mazowieckie)

VAT od sprzedaży kombajnu

Zawieszenie działalności gospodarczej jest instytucją określoną w ustawie Prawo przedsiębiorców i dotyczy wyłącznie przedsiębiorców niezatrudniających pracowników na podstawie umowy o pracę. Działalność rolnicza jest wyłączona z pojęcia "działalność gospodarcza". Na dodatek nasz Czytelnik wykonuje wyłącznie "działalność rolniczą" w rozumieniu ustawy o VAT (działalność usługowa w zakresie usług rolniczych jest działalnością gospodarczą, ale jest równocześnie działalnością rolniczą).

W przypadku zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej podatnicy nie mają obowiązku składania deklaracji JPK-VAT za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. Czytelnik oczywiście nie za...

Pozostało 47% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
19. kwiecień 2024 01:34