StoryEditor

Płatność dla małych gospodarstw (do 5 ha) zamiast dopłat bezpośrednich. Jakie zasady i stawki? (POBIERZ OŚWIADCZENIE)

  Rolnicy, którzy gospodarują na powierzchni mniejszej niż 5 ha od dzisiaj mogą ubiegać się o przyznanie zryczałtowanej płatności do hektara zamiast dopłat bezpośrednich. Jakie są zasady i stawki pomocy? Pobierz oświadczenie i złóż w terminie, czasu zostało niewiele!
01.08.2023., 15:08h

Płatność dla małych gospodarstw zastępuje dopłaty bezpośrednie dla poszczególnych upraw, na które rolnicy złożyli w obecnej kampanii wnioski. Do każdego hektara można otrzymać 225 euro, przy dzisiejszym kursie euro to 995,64 zł. Całkowita kwota to iloczyn powierzchni uprawnionej do uzyskania dopłat i stawki za ha zgodnie z aktualnym kursem euro. 

Jak ubiegać się o pomoc?

Warunkiem skorzystania z tej płatności będzie złożenie skanu oświadczenia „Żądanie przyznania płatności dla małych gospodarstw” (poniżej do pobrania) do 31 sierpnia br. za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (aplikacja eWniosekPlus).

Ponadto rolnik może otrzymać płatność dla gospodarstw do 5 ha, jeżeli we wniosku o przyznanie płatności na rok 2023 (złożonym w terminie od 15 marca do 25 lipca 2023 r.) łączna powierzchnia:

  • gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów (PWD) będących w posiadaniu tego rolnika wynosi co najmniej 1 ha oraz
  • użytków rolnych będących w posiadaniu tego rolnika w dniu 31 maja 2023 r. wynosiła nie więcej niż 5 ha
  • w decyzji rolnika lub podmiotu, od którego rolnik nabył gospodarstwo rolne, w sprawie przyznania płatności bezpośrednich za 2022 r. powierzchnia gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do jednolitej płatności obszarowej (JPO) jest większa od zera.

Dodatkowym warunkiem jest ubieganie się i otrzymanie dopłat bezpośrednich w kampanii 2022 r.Które dopłaty zastępuje zryczałtowana płatność dla małych gospodarstw?

ARiMR wymienia, że płatność dla gospodarstw do 5 ha zastępuje m.in.:

  • podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjna, płatność dla młodych rolników, wszystkie płatności związane z produkcją oraz płatności w ramach ekoschematów.

Płatność dla gospodarstw do 5 ha nie obejmuje:

  • przejściowego wsparcia krajowego (uzupełniającą płatność podstawową lub płatność do tytoniu), płatności ONW, płatności ekologicznej, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznej.

Jeżeli w kampanii o dopłaty bezpośrednie w 2023 rolnicy ubiegali się o powyższe dopłaty mogą na nie liczyć ponad płatność dla małych gospodarstw.

Oświadczenie „Żądanie doręczenia decyzji” lub PUE

Wraz ze skanem oświadczenia można złożyć żądanie doręczenia decyzji, jednak Agencja informuje, że decyzje w sprawie płatności są udostępniane także w Platformie Usług Elektronicznych (Moje sprawy/Płatności obszarowe/Kliknąć z znak sprawy i sprawdzić dokumenty m.in. decyzji)

Pobierz Oświadczenie o przyznanie płatności dla małych gospodarstw oraz Żądanie doręczenia decyzji.

dkol na podst. ARiMR
Fot. Envato Element

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. luty 2024 09:38