Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Trudne negocjacje w sprawie zakazu importu z Ukrainy i dopłat dla rolników. Na co zgodzi się KE?

Obrazek

Dzisiaj odbyło się ważne spotkanie przedstawicieli 5 państw graniczących z Ukrainą, najbardziej poszkodowanych napływem ukraińskich produktów rolnych, z komisarzem ds. handlu KE Valdisem Dombrovskisem. Negocjacje były trudne, na wiele zmian nie chcą się zgodzić inne państwa unijne. Co ustalono podczas Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa AGRIFISH? 

Dorota KolasińskaBartłomiej Czekała25 kwietnia 2023, 21:43

Od kilku dni trwają negocjacje dot. wydłużenia listy produktów, które byłyby objęte zakazem importu do krajów UE, ale byłyby przekazywane tranzytem poza jej granice. Komisja Europejska zaproponowała bardzo ograniczoną listę produktów, natomiast przedstawiciele 5 państw poszkodowanych napływem ukraińskich produktów, uważają, że lista powinna być znacznie dłuższa, gdyż tak duży import spowodował znaczącą destabilizację znacznie większej liczby rynków rolnych.

Dzisiaj odbyło się ważne spotkanie z ministrami rolnictwa UE w sprawie sytuacji na rynkach rolnych i wsparcia dla państw członkowskich sąsiadujących z Ukrainą. Podczas posiedzenia miała zapaść decyzja dotycząca poszerzenia listy produktów objętych zakazem importu do UE (z możliwością tranzytu do państw trzecich) oraz ewentualnego zwiększenia rezerwy kryzysowej. 

Początkowe ustalenia dot. zakazu importu

Początkowo KE zgodziła się na zakaz importu m.in.; pszenicy, kukurydzy, rzepaku i nasiona słonecznika. 

Większość państw UE krytykuje jednostronny zakaz importu produktów do Polski, Węgier, Słowacji, i Bułgarii. Przedstawiciele pozostałych państw unijnych chcą rozwiązania systemowego dla całej Wspólnoty, a nie jedynie dla państw graniczących z Ukrainą. Ponadto kraje w UE powinny być traktowane na równi, gdyż także odczuwają w niektórych sektorach rolnych zawirowania rynkowe. Dotyczy to również podziału środków finansowych z rezerwy kryzysowej.


 

Komisja Europejska jest skłonna do poszerzenia listy produktów objętych zakazem importu m.in. o miód, jaja, drób oraz owoce, jednak 5 państw (włącznie z Rumunią) chce również zwiększenia rezerwy kryzysowej, która obecnie wynosi 100 mln euro. Z tej puli Polsce przypadłaby kwota około 40 mln euro. Rząd mógłby dołożyć 200%, a więc w podsumowaniu maksymalna pomoc, którą otrzymaliby rolnicy w różnych sektorach wyniosłaby około 0,5 mld zł.

Jak wynika z relacji RMF FM z brukselskich dyskusji - marny scenariusz na powiększenie kwoty pomocy z rezerwy kryzysowej, bo jest ona przewidziana dla 27 państw na cały, nieprzewidywalny rok, a dodatkowo budżet nie jest z gumy.


 

Jest zgoda na poszerzenie listy o olej słonecznikowy, ale finalnego porozumienia nie ma


Późnym popołudniem pojawiła się informacja, że nie osiągnięto finalnego porozumienia w sprawie wprowadzenia zakazu importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika, ale KE zgodziła się na poszerzenie proponowanej listy produktów o olej słonecznikowy.

Komisarz Janusz Wojciechowski podczas wieczornej konferencji prasowej po zakończeniu negocjacji poinformował, że negocjacje pomiędzy Komisją Europejską a 5 państwami członkowskimi: Polską, Bułgarią, Rumunią, Węgrami i Słowacją trwają. Przypomnijmy, że domagają się one całkowitego czasowego zakazu importu z Ukrainy do UE kilkunastu produktów rolnych, m. in.: pszenicy, kukurydzy, rzepaku, słonecznika oraz miodu, jaj, czy mięsa drobiowego.

- Dziś na stole jest propozycja KE, żeby ten zakaz importu nie był dla całej UE, ale obowiązywał na terenie tych 5 państw granicznych, które najbardziej są dotknięte tym nadmiernym importem. Finalnego porozumienia jeszcze dziś nie ma, ale jesteśmy bardzo blisko niego - mówił unijny komisarz ds. rolnictwa.

Zadowolenie z przebiegu rozmów wyraził też polski minister rolnictwa Robert Telus, który docenia siłę argumentów stosowanych w negocjacjach przez 5 państw przyfrontowych.Picture of the author
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Picture of the author
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)