StoryEditor

Kto otrzyma dopłaty do nawozów? Sprawdź warunki przyznawania pomocy

PiS podczas konwencji 14 kwietnia zapowiedział kontynuacje dopłat do nawozów dla rolników. Tym samym ministerstwo rolnictwa uruchamia program dopłat do nawozów na rok 2023. Sprawdź, jakie warunki trzeba spełnić aby dostać pomoc i jakie będą stawki dopłat.
20 kwietnia w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawiła się zapowiedź rozporządzenia w sprawie dopłat do nawozów. Określono m.in. termin zakupu nawozów, który upoważniał będzie do otrzymania wsparcia finansowego.

Komu przysługują dopłaty do nawozów?

Resort rolnictwa zaproponował, aby dopłaty przysługiwały rolnikom, którzy zakupili nawozy mineralne, inne niż wapno nawozowe i wapno nawozowe zawierające magnez, w terminie od 16 maja 2022 r. do 31 marca 2023 r.

Zobacz także: Dopłaty do zbóż: kiedy sprzedać żeby otrzymać rekompensatę do 1400 zł/t? Zmieniły się terminy!


- W 2022 r. nadal utrzymywały się wysokie ceny nawozów mineralnych, co ma wpływ na wzrost kosztów produkcji roślinnej. Powyższe czynniki powodują, że producentom rolnym zagraża utrata płynności finansowej – tak uruchomienie dopłat do nawozów uzasadnia ministerstwo rolnictwa.

Stawki dopłat do nawozów w 2023 roku

Jak zapowiedział Jarosław Kaczyński, rolnicy otrzymać mają po 500 zł do hektara. W I naborze, który uruchomiony był 25 kwietnia 2022 roku, rolnicy otrzymali wsparcie również w wysokości 500 zł do hektara upraw rolnych, a także 250 zł do hektara pastwisk i łąk. Pomoc była ograniczona do 50 ha.

Co wymagane jest do złożenia wniosku o dopłaty?

Do wniosku o dopłaty do nawozów, rolnik musi dołączyć faktury, lub ich duplikat, lub imienne dokumenty księgowe, które potwierdzają zakup nawozów we wskazanych okresie.

SONDA NAWOZOWA. Za ile kupisz nawozy u dystrybutorów?
opr. Bernat Patrycja/Kamila Szałaj
fot. archiwum
Patrycja Bernat
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Redaktorka portalu topagrar.pl, specjalistka ds. rynku nawozów i uprawy roślin
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
16. kwiecień 2024 07:48