StoryEditor

Dopłaty do zbóż: kiedy sprzedać żeby otrzymać rekompensatę do 1400 zł/t? Zmieniły się terminy!

Niskie stawki w skupach zboża niewielu rolników obecnie są w stanie zachęcić do sprzedaży, a nowe żniwa już za 3 miesiące. Jakie są warunki otrzymania wsparcia? Kiedy trzeba sprzedać pszenicę, żeby dostać dopłatę?

Dopłaty do skupu pszenicy

Od kilku dni mówi się o nowej formie pomocy, która miałabym za zadanie zrekompensować rolnikom straty za zboże. Dokładnie pomoc miałaby wyglądać w taki sposób, że rolnicy, którzy sprzedadzą pszenicę za mniej niż 1400 zł/t otrzymają rekompensatę. Pomoc będzie przyznana do hektara.

Kiedy sprzedać pszenicę?

Zmienił się również okres do kiedy można sprzedać zboże. Z zapowiedzi medialnych resortu rolnictwa wynikało, że dopłaty będą przysługiwały jedynie do sprzedanej pszenicy w terminie od 15 kwietnia do 30 czerwca. 

W opublikowanym wczoraj projekcie rozporządzenia jest mowa o terminie krótszym o dwa tygodnie, a więc sprzedaż musiałaby się odbyć do 15 czerwca. 

„W wyniku agresji Rosji na Ukrainę ograniczeniu uległ eksport zbóż z Ukrainy tradycyjnymi kanałami, tj. przez porty na Morzu Czarnym. Spowodowało to znaczący, nienotowany nigdy wcześniej, wzrost przewozu ukraińskich m.in. zbóż przez polską granicę. Nadmierny przywóz zbóż z Ukrainy destabilizuje krajowy rynek zbóż i rzepaku, szczególnie w regionach południowo-wschodniej Polski” informuje ministerstwo rolnictwa.

Termin sprzedaży zboża w obecnym naborze

Co ciekawe, to nie koniec zmian, bowiem resort rolnictwa zmienił również termin sprzedaży pszenicy lub kukurydzy w trwającym już naborze wniosków o dopłaty do zbóż. Według przepisów producent rolny otrzyma wsparcie za pszenicę lub kukurydzę sprzedaną między 1 grudnia 2022 r. a 14 kwietnia 2023 r.

Z zapowiedzi rządu można również wywnioskować, że niebawem może ruszyć również program dopłat do innych roślin uprawnych m.in. innych gatunków zbóż oraz rzepaku. oprac. dkol/ksz 
tygodnik-poradnik.pl


Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska
Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Kamila Szałaj
Autor Artykułu:Kamila Szałaj
Redaktorka portalu tygodnik-rolniczy.pl i Tygodnika Poradnika Rolniczego. Kamila Szałaj jest ekspertką z zakresu polityki rolnej w Polsce oraz rynków rolnych. Specjalizuje się także w kwestii dopłat bezpośrednich i dotacji dla rolnictwa. Podejmuje też tematy dotyczące bezpieczeństwa w rolnictwie oraz interwencji w obronie rolników. Zdobyła 1. miejsce w ogólnopolskim konkursie KRUS „W rolnictwie można pracować bezpieczniej”. W 2018 roku odznaczona przez ministra rolnictwa medalem Zasłużony dla Rolnictwa.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 02:46