Reklama zniknie za 11 sekund

r e k l a m a
PARTNER
r e k l a m a
Strona główna>Artykuły>Finanse>Dopłaty, PROW i VAT>

Ostatnie dni na złożenie wniosku o dofinansowanie na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami!

Obrazek

Trwa przyjmowanie wniosków o wsparcie na „Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzenia rolniczego” w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nabór rozpoczął się 3 marca i pozostało już niewiele czasu na złożenie wniosku. Do kiedy można ubiegać się o dofinansowanie i kto może się o nie starać?

Patrycja Bernat25 marca 2023, 13:00

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniem azotanami. Kto może ubiegać się o dofinansowanie?
  • Jakie zmiany wprowadzono w naborze.
  • W jaki sposób wypłacane będzie dofinansowanie.
  • Na co można przeznaczyć dofinansowanie.
  • Do kiedy trwa nabór.
  • Gdzie można składać dokumenty.
O dofinansowanie na inwestycje chroniące wody przez zanieczyszczeniem azotanami można ubiegać się do 3 kwietnia 2023 roku. Do tej pory ARiMR zarejestrowała 49 wniosków na kwotę ponad 5 milionów złotych.

Kto może ubiegać się o dofinansowanie?

O dofinansowanie mogą ubiegać się producenci rolni, którzy prowadzą hodowle zwierząt gospodarskich lub chów i planują inwestycję, która ma na celu ochronę wód przez azotanami.

O wsparcie nie mogą ubiegać się właściciele ferm drobiu powyżej 40 tys. stanowisk, a także trzody chlewnej powyżej 2 tys. stanowisk dla świń o wadze ponad 30 kilogramów lub w przypadku 750 stanowisk dla macior.

Jakie zmiany wprowadzono w naborze?

Zmiany, jakie wprowadzono w naborze to limit pomocy, który wzrósł do 150 tys. złotych na jednego rolnika i jedno gospodarstwo w całym okresie realizacji PROW 2014-2020. Przypomnijmy, że wcześniej kwota ta wynosiła 100 tys. złotych.
Kolejna zmiana to sposób rozliczania budowy zbiornika na gnojówkę i gnojowicę lub płyty do przechowywania nawozów stałych pochodzenia naturalnego. W tym przypadku obowiązywać będą stawki jednostkowe. Pozostałe inwestycje będą refundowane, tak jak miało to miejsce do tej pory.

W jaki sposób będzie wypłacane dofinansowanie?

Dofinansowane będzie wypłacane w wysokości 50%, w przypadku młodego rolnika będzie to 60%, kosztów kwalifikowanych.

Na co można przeznaczyć dofinansowanie?

Pomoc, którą otrzyma rolnik, będzie można przeznaczyć na:
  • na budowę, przebudowę lub zakup zarówno zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, jak i płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych,
  • a w przypadku młodych rolników także zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek.
  • Zakup nowych maszyn i urządzeń do aplikacji nawozów naturalnych płynnych oraz wozów asenizacyjnych z aplikatorami nawozów naturalnych w postaci płynnej.

Do kiedy trwa nabór i gdzie można składać dokumenty?

Nabór trwa miesiąc od 3 marca do 3 kwietnia 2023 roku. Dokumenty można składać w oddziałach regionalnych lub biurach powiatowych ARiMR osobiście, lub przez uprawioną osobę. Można skorzystać również z przesyłki rejestrowanej nadanej w placówce Poczty Polskiej lub za pośrednictwem ePUAP.

Na ten moment Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na inwestycje chroniące wody przed zanieczyszczeniami azotanami pochodzenia rolniczego z PROW 214-2020 wypłaciła już prawie 229,2 mln zł ponad 3,17 tys. rolnikom.
Bernat Patrycja
gov.pl
fot. Dominika Stancelewska arch. 


Picture of the author
Autor Artykułu:Patrycja Bernat
Pozostałe artykuły tego autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)