StoryEditor

Pomoc suszowa 2022: Wiemy kiedy i jaką kwotę pomocy otrzymają rolnicy!

Trochę to wszystko trwało, ale wygląda na to, że temat pomocy suszowej dla rolników i ich rodzin zmierza do finału. Czy to będzie szczęśliwy finał? To muszą ocenić sami rolnicy. Z jednej strony dobre jest to, że wreszcie wiemy kiedy pieniądze dotrą do gospodarzy. Z drugiej strony kwota pomocy jest niższa od zapowiadanej, bo liczba złożonych wniosków spowodowała zastosowanie tzw. współczynnika korygującego (liczba dostępnych pieniędzy podzielona przez wszystkich wnioskodawców), a ten nie wygląda już tak dobrze.
13.12.2022., 14:12h

Pomoc suszowa 2022 - długa historia, która wreszcie się kończy?


Proces starania się o pomoc suszową w tym roku przypomina trochę telenowelę z wieloma zwrotami akcji. Najpierw rolnicy mieli problemy z zalogowaniem się do aplikacji by zgłosić w niej straty w uprawach, które ponieśli z powodu tegorocznej suszy. Największy problem był w ostatnich dniach trwania naboru tych wniosków, bo wówczas przeciążony system nie pozwalał na zalogowanie lub zapisanie danych. Potem rolnicy mieli problemy z pobraniem protokołów i kalkulacji szacowania strat. I wreszcie - gdy już ogłoszono nabór wniosków o przyznanie tej nadzwyczajnej pomocy suszowej dla rolników i ich rodzin - resort rolnictwa zmieniał zasady jej przyznawania. Najpierw wprowadził rozporządzeniem obowiązek udokumentowania sprzedaży z gospodarstwa płodów rolnych lub zwierząt na kwotę minimum 5 tys. zł brutto, a potem rozszerzył możliwość udokumentowania takich dochodów poprzez złożenie oświadczenia o sprzedaży na specjalnym formularzu, który rolnik miał dołączyć do wniosku składanego papierowo w biurze powiatowym ARiMR.

Minister rolnictwa przyznaje, że aplikacja nie jest doskonała...

Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 01:06