StoryEditor

Rolnicy dostaną nawet 70% zaliczki z płatności bezpośrednich!

Jest szansa na wypłatę zaliczek na poczet płatności bezpośrednich w wysokości 70% należnych za 2017 roku dopłat. Komisja Europejska przygotowuje stosowne przepisy.
09.08.2017., 08:08h
Komisja Europejska ma wydać decyzję umożliwiającą Polsce zwiększenie kwoty zaliczki płatności bezpośrednich za 2017 rok z 50 do 70%. Od 16 października do 30 listopada tego roku polscy rolnicy mają szansę otrzymać zaliczki w zwiększonej wysokości.
Powodem takiej decyzji jest zła pogoda, która dała się we znaki nie tylko Polakom. Wcześniej Bruksela zdecydowała się wesprzeć rolników z zachodniej Europy, którzy ucierpieli z powodu suszy (więcej na ten temat TUTAJ).
Decydując się na wsparcie Hiszpanii, Portugalii, Belgii i Luksemburga Komisja zaznaczyła, że jest otwarta na propozycje z innych krajów potrzebujących pomocy.

Ministerstwo rolnictwa zaznacza jednak, że wypłata zaliczek na poczet płatności bezpośrednich w kampanii 2017 zostanie potwierdzona wydaniem stosownego rozporządzenia resortu. Pozostaje nam więc czekać na to rozporządzenie.

Przypomnijmy, że niedawno w wywiadzie dla top agrar Polska były już p.o. prezesa ARiMR Dariusz Golec zapewniał, że Agencja jest przygotowana na wypłacanie rolnikom zaliczek na poczet dopłat za 2017 rok od 16 października, ale decyzja o ich wypłacie zależy od kierownictwa resortu rolnictwa. Wszystko wskazuje więc na to, że taka decyzja w MRiRW zapadła i zaliczki będą wypłacone jesienią.
al


CZYTAJ TAKŻE:

Dopłaty 2017: będą zaliczki czy nie?

Dopłaty 2017: System informatyczny ARiMR pod kontrolą

Aneta Lewandowska
Autor Artykułu:Aneta Lewandowska Redaktorka portalu topagrar.com, zootechnik, specjalistka w zakresie hodowli zwierząt
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. czerwiec 2024 15:37