StoryEditor

Rolnik sprzedaje budynek ze sklepem i mieszkaniem. Jak rozliczyć VAT?

Często zdarza się, że rolnik lub jego małżonek oprócz gospodarstwa rolnego prowadzą także działalność pozarolniczą na terenie gospodarstwa. Jak w takim razie należy rozliczyć podatek VAT od sprzedaży takiego budynku, w którym prowadzona była taka działalność, np. sklep? Nasz ekspert Roman Włodarz wyjaśnia.
13.10.2023., 13:10h
Pytanie Czytelnika:

Prowadzę z żoną gospodarstwo rolne i równocześnie mam działalność gospodarczą w zakresie handlu spożywczego w dużym budynku mieszkalnym sprzed wojny. Jestem podatnikiem ryczałtowym dla działalności rolniczej, a żona podatnikiem czynnym dla działalności gospodarczej. Teraz chcemy sprzedać ten budynek. Czy można skorzystać ze zwolnienia z VAT od tej sprzedaży? Czy z tytułu sprzedaży stanę się podatnikiem czynnym?

Marek N. (woj. dolnośląskie)
Odpowiedź eksperta:

Przy założeniu, że część budynku jest wykorzystywana w ramach majątku osobistego na cele mieszkaniowe, a część na cele działalności gospodarczej, która z punktu widzenia VAT wyłącza ją z majątku osobistego, te części budynku będą podlegały różnym zasadom opodatkowania.
Część wykorzystywana na cele mieszkalne właścicieli będzie korzystała ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43, ust. 1, pkt 10. Natomiast część wykorzystywana na cele działalności gospodarczej jest opodatkowana stawką 23%. Proporcje wartości poszczególnych części muszą być ustalone i dotyczy to także gruntu.
Żona – podatnik czynny, przy założeniu, że macie państwo ws...
Pozostało 37% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 22:17