StoryEditor

Wsparcie inwestycji w nowym PROW - na co można liczyć?

Opublikowane założenia naszego krajowego Planu Strategicznego na nową perspektywę WPR rzucają nieco światła na potencjalne możliwości pozyskania pomocy inwestycyjnej dla gospodarstw rolnych po 2022 roku.
23.12.2020., 13:12h
Wielu z Was zastanawia się czy w nowej perspektywie będzie można liczyć jeszcze na dofinansowanie na zakup sprzętu rolniczego czy budowę budynków inwentarskich? Jak wynika z przedstawionych przez resort rolnictwa planów na nowa perspektywę takie dofinansowanie będzie, ale jego zakres będzie bardziej ukierunkowany na inwestycje związane z klimatem i środowiskiem, a pomoc nie zawsze, i nie dla każdego będzie dostępna w postaci znanych dotychczas dotacji. Na co można zatem liczyć? Oto kilka z proponowanych działań w ramach rozwoju obszarów wiejskich.

1. Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu

W ramach tego programu o pomoc będzie mógł ubiegać się rolnik lub grupa rolników. Kosztem kwalifikowalnym będzie mógł być koszt zakupu nowych:
  • maszyn i urządzeń m.in. do niskoemisyjnej aplikacji nawozów, precyzyjnego stosowania środków ochrony roślin, uprawy bezorkowej, uprawy, pielęgnacji i zbioru z trwałych użytków zielonych (np. siewniki do podsiewu łąk, agregaty do renowacji łąk, wały, włóki łątkowe), maszyny/urządzenia do mechanicznego niszczenia chwastów, szkodników.
  • instalacji do pozyskiwania i zagospodarowan...
Pozostało 82% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
01. grudzień 2023 19:41