StoryEditor

Wystawienie faktury za zboże a kompensacja VAT

Pytanie Czytelnika: W ostatnich dniach kwietnia br. sprzedałem zboże do firmy, w której zaopatruję się w środki produkcji. Na początku maja kupiłem dużą partię nawozów sztucznych. Czy mogę wystawić fakturę za zboże w maju, aby skompensować VAT?
27.07.2021., 14:07h
Należy odróżnić moment wystawienia faktury za sprzedaż od momentu powstania obowiązku podatkowego. W omawianym przypadku transakcja zbycia zboża odbyła się w kwietniu, na co są zapewne dowody księgowe, a rolnik musi wystawić fakturę VAT najpóźniej 15 dnia następnego miesiąca. Późniejsze wystawienie faktury jest wykroczeniem skarbowym i nie uprawnia do przesunięcia momentu powstania obowiązku podatkowego, który niezmiennie dotyczy miesiąca dostawy. Tak więc rolnik musi rozliczyć (odprowadzić) VAT należny do 25 maja za kwiecień.

Nieterminowe odprowadzenie VAT należnego (i w konsekwencji także złożenie wadliwej deklaracji w pliku JPKVAT) może być traktowane jako wykroczenie lub nawet jako oszustwo podatkowe (art. 55–57 KKS). Oczywiście, dostawcę nawozów obejmują te same zasady, jednak po stronie odbiorcy nie ma obowiązku natychmiastowego rozliczenia VAT naliczonego. Od podatku 2021 r. podatnikowi rozliczającemu się z podatku VAT miesięcznie przysługują dodatkowe trzy miesiące na odliczenie tego podatku. Tak więc „opóźnianie” wystawiania faktur w celu „kompensacji” VAT jest prawnie niedopuszczalne.

Roman Włodarz
Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. grudzień 2023 16:40