StoryEditor

Zielony Ład a torfowiska w Polsce. Ponad 165 mln złotych na 120 tys. ha terenów podmokłych

Torfowiska pokrywają blisko 3% obszarów lądowych planety, a magazynują około 30% całej ilości węgla glebowego. W Planie Strategicznym WPR przewidziano kontynuację działań zmierzających do ochrony torfowisk.
09.01.2023., 11:01h

Ministerstwo rolnictwa dostrzega fakt, że w Polsce występuje nadmierne odwodnienie gleb torfowych i innych gleb organicznych. Podczas opracowywania projektu „Strategii Ochrony Mokradeł w Polsce na lata 2022-2032" na podstawie danych naukowych oszacowano, że w Polsce torfowiska zajmują 1,6 mln ha. Z tego 85% z nich jest przesuszonych, a jedynie ok. 15 % zachowało charakter bagienny i potencjalne zdolności akumulacji torfu.

Jaka jest rolna torfowisk?

Tymczasem właściwa gospodarka na glebach organicznych jest istotnym aspektem polityki klimatycznej.

- W kontekście zmniejszania emisji CO2 należy wskazać rolę nawadniania torfowisk i mokradeł oraz gleb organicznych, dzięki któremu utrzymane i zwiększane są zasoby węgla w glebie. Należy jednak podkreślić, że tereny te pełnią bardzo często rolę m.in. pastwisk i łąk kośnych, zatem ważne jest zapewnienie, że działania związane z nawodnieniem pozwalają na zachowanie tradycyjnych funkcji rolniczych tych obszarów – napisał w odpowiedzi na interpelację wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

Z kolei resort klimatu i środowiska wskazuje, że torfowiska i mokradła potrafią również magazynować duże...

Pozostało 80% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 15:40