StoryEditor

Prowadzenie gospodarstwa i usług rolniczych: jak rozliczać VAT?

Pan Marek z Wielkopolski chce wycofać z firmy już zamortyzowany ciągnik, który użytkuje od 10 lat, a po wycofaniu przesunąć go do gospodarstwa. Jego biuro podatkowe sugeruje, że może wycofać ciągnik do gospodarstwa tylko poprzez sprzedaż na fakturę VAT. 
05.01.2023., 15:01h
Prowadzę gospodarstwo rolne z chowem otwartym bydła opasowego i równocześnie mam działalność gospodarczą w zakresie usług rolniczych. Cielęta kupuję na rynku na własne potrzeby, a okazyjnie zajmuję się także handlem nimi. Chcę wycofać z firmy ciągnik, który użytkuję od 10 lat i jest już zamortyzowany, a po wycofaniu przesunąć go do gospodarstwa. Moje biuro podatkowe sugeruje, że mogę wycofać ciągnik do gospodarstwa tylko poprzez sprzedaż na fakturę VAT. Drugi mój problem dotyczy zakupu cieląt, moje biuro wymaga, żeby kupować cielęta na firmę i potem zbywać je do gospodarstwa lub klientom. Mam z tego powodu problemy z rejestracją zwierząt w ARiMR. Czy moje biuro podatkowe ma rację w tych sprawach?
Marek S. (woj. wielkopolskie)
Odpowiedź naszego eksperta:
Z braku informacji szczegółowych przyjmujemy, że ww. ciągnik był użytkowany nie tylko w usługach, ale też w gospodarstwie, a postawione pytania dotyczą nie tylko VAT, ale też podatku dochodowego od osób fizycznych. Należy na wstępie przypomnieć, że w świetle ustawy o VAT działalność rolnicza obejmuje zwykłą produkcję rolną oraz usługi rolnicze, leśne i rybackie, ale w św...
Pozostało 76% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
08. wrzesień 2024 07:25