StoryEditor

TUZ na obszarze Natura 2000 a dopłaty do zwierząt w ramach ekoschematów

Już 15 marca 2023 roku rozpocznie się kolejny nabór wniosków w ARiMR o przyznanie dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych z PROW. Kolejny w ostatnich latach, ale pierwszy w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 - 2027. Sporo zmieni się w zasadach przyznawania dopłat jak i wariantach, w których będą one dostępne. Mowa tu m. in. o ekoschematach. Dlatego rolnicy mają wiele pytań dotyczących zasad ich naliczania i otrzymywania. Jednym  z nich jest sprawa przyznawania dopłat do zwierząt jeśli TUZ jest na obszarach Natura 2000.  
Czy jeśli trwały użytek zielony (TUZ) znajduje się na obszarze Natura 2000 to czy rolnik będzie mógł dostać w 2023 roku dopłatę do zwierząt w ramach ekoschematów?

Niestety, odpowiedź na to pytanie jest negatywna. Jeśli są to TUZ na Natura 2000 to nie będzie do nich przysługiwała dopłata za realizację ekoschematu "Ekstensywne użytkowanie TUZ z obsadą zwierząt". W tym przypadku obsada zwierząt liczona będzie do całej powierzchni TUZ w gospodarstwie, jednakże płatność będzie przysługiwała jedynie do powierzchni TUZ położonych poza obszarami Natura 2000.

Jest mimo wszystko i dobra wiadomość. Takie TUZ kwalifikują się jednak do pomocy w ramach interwencji I 8.3. - Ekstensywne użytkowanie łąk i pastwisk na obszarach Natura 2000 w ramach programu rolnośrodowiskowo-klimatycznego. 

Więcej o ekoschematach pisaliśmy w poniższych artykułach:

Dopłaty bezpośrednie 2023: jak będą wyglądały ekoschematy?Na temat ekoschematów rozmawialiśmy także podczas VII Forum Rolników i Agrobiznesu w Poznaniu z Joanną Czaplą, Dyrektor Depratamentu Płatności Bezpośrednich MRiRW.
Fot. Envato Elements
Grzegorz Ignaczewski
Autor Artykułu:Grzegorz Ignaczewski

redaktor „top agrar Polska”, ekonomista, specjalista w zakresie dopłat bezpośrednich, PROW i ekonomiki gospodarstw.

Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
Bartłomiej Czekała
Autor Artykułu:Bartłomiej Czekała
Redaktor naczelny portalu topagrar.pl, dyrektor PWR online
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 14:57