StoryEditor

Raport USDA: kolejna korekta zbiorów pszenicy

To już kolejny raport amerykańskich ekspertów obniżający zbiory pszenicy, a i kukurydzy ma być nieco mniej. Przyjrzyjmy się jak obniżki zbiorów wpłyną na konsumpcje, eksport i zapasy.
10.02.2022., 16:02h

PSZENICA

Globalne prognozy dotyczące pszenicy na 2021/22 obejmują aż redukcję 2,2-milionową redukcję zborów w porównaniu z poprzednim raportem. Zbiory w bieżącym sezonie wyniosą 776, 42 mln t i będą już tylko o 0,6 mln t wyższe od poprzedniego roku, co ciekawe największa obniżka zbiorów nastąpi u głównych importerów pszenicy, którzy mocniej będą musieli się rozglądać  za towarem na światowym rynku.

Tym bardziej, że przewidywana światowa konsumpcja w sezonie 2021/22 zostaje podniesiona z 0,6 mln t do 788,1 milionów ton, czyli o 5,5 mln t więcej niż w sezonie ubiegłym. Największe wzrosty zużycia dotyczą wykorzystania paszowego, a najistotniejsze zmiany dotyczą Kanady i Chin. Kanadyjska konsumpcja została podniesiona  o 1,7 mln do 9,6 mln t, w tym  4,5 mln t wykorzystane zostanie na paszę. Za to konsumpcja pszenicy w Chinach spada o 1 mln t, do 147,5 mln t w tym wykorzystanie paszowe wyniesie 35 mln t. Stanie się tak, ponieważ krajowe ceny pszenicy w Chinach nie są już tak atrakcyjne w porównaniu z cenami kukurydzy.

Podążając za rosnąca konsumpcją, handel światowy w sezonie 2021/22 wzrośnie o 2,3 mln t, w stosunku do styczniowego ra...

Pozostało 68% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
18. maj 2024 13:20