StoryEditor

Raport USDA: kukurydza w odwrocie

Prognozy Amerykańskiego Ministerstwa Rolnictwa dla kukurydzy 2022/23 zawarte w najnowszym raporcie dotyczą mniejszych zbiorów, niższego wykorzystania na paszę, zmniejszonego eksportu i kurczących się zapasów końcowych.
13.09.2022., 12:09h

Amerykańskie zbiory kukurydzy są według wrześniowego raportu korygowane o 10 mln t do 898,6 mln t, co wywiera wpływ na korektę światowej produkcji o 7 mln t, do 1 mld 172 mln 580 tys. t.

Poza USA korektę zbiorów mamy także w UE, amerykańscy eksperci unijne zbiory widzą o 1,2 mln t niższe niż zakładali w sierpniu, a ilość 58,8 mln t zebrana w UE będzie o aż o 12 mln t ( ponad 17%) mniejsza od ubiegłorocznej. Produkcja kukurydzy w UE została obniżona w oparciu o redukcje dla Francji, Rumunii i Niemiec.

Spadek unijnych zbiorów mogłaby zrekompensować Ukraina, bo tutaj amerykańscy eksperci, w porównaniu z poprzednim raportem liczą na 1,5-milionowy wzrost plonów. Tyle że aktualne szacunki 31,5 mln t zbioru kukurydzy na Ukrainie są i tak aż o 10,6 mln t niższe od ubiegłorocznych.

Efektywnie za to rosną zbiory kukurydzy w Chinach, gdzie aktualnie prognozowane 274 mln t stanowi 1,5 mln ton więcej niż w sezonie ubiegłym. Produkcja kukurydzy w Chinach wzrasta, ponieważ obfite opady deszczu na kluczowym północnym wschodzie i Nizinie Północno-chińskiej zwiększają potencjał plonotwórczy. O pół miliona ton kukurydzy więcej, 14,5 mln t wyprodukuje w tym sezon...

Pozostało 66% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
06. grudzień 2023 14:54