StoryEditor

Raport USDA: Powrót do rekordów w zbiorach pszenicy

Najnowsze prognozy amerykańskich ekspertów dotyczące pszenicy na sezon 2022/23 obejmują rekordowe zbiory, zwiększony eksport oraz obniżające się zapasy.
16.08.2022., 11:08h

W najnowszym sierpniowym raporcie szacunki konsumpcji są podwyższane, ale zużycie pszenicy w skali roku jednak spada. Pomimo tych wieści w niektórych regionach świata z zapasami robi się niebezpiecznie.


Rekordowe zbiory

W najnowszym sierpniowym raporcie USDA globalna produkcja pszenicy wynosi 779,6 mln t. Jeśli to stanie się faktem,  to zbiory przekroczą o 360 tys. t ubiegłoroczny rekord wszech czasów. Ma się tak stać głównie dzięki wyższej produkcji w Rosji, Australii i Chinach.

Produkcja w Rosji w odniesieniu do lipcowego raportu wzrasta o 6,5 mln t, do rekordowych 88 mln t na podstawie plonów podanych przez rosyjską agencję statystyczną Rosstat. Nie wiemy tylko, czy Rosjanie w większej powierzchni i w swoich statystykach, jak to oni potrafią, nie ujmują teraz okupowanych przez nich terenów Ukrainy. Wtedy raport powielałby ilości w rosyjskim i ukraińskim bilansie.

Za to australijska produkcja pszenicy wzrasta o 3 mln t do 33 mln t, gdyż sprzyjające warunki pogodowe wskazują na szansę na wyższe plony.

Podobnie o 3 mln ton rosną prognozy zbiorów pszenicy w Chinach, tym razem zdaniem amerykańskich ekspertów dzięki większej powierzchni zbóż jar...

Pozostało 74% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
20. kwiecień 2024 13:20