StoryEditor

Raport USDA: jeszcze mniejsze zbiory i zapasy pszenicy

Globalne prognozy dotyczące pszenicy na sezon 2022/23 dotyczą mniejszych dostaw, zmniejszonej konsumpcji, nieznacznie niższego handlu i obniżających się jeszcze zapasów  końcowych. Zapasy pozostałych zbóż zmienią się nieznacznie.
13.06.2022., 09:06h

Pszenica:

Prognozowana w czerwcowym raporcie przez amerykańskich ekspertów, światowa produkcja pszenicy w sezonie 2022/23 będzie jeszcze niższa, niż zakładano przed miesiącem (– 1,4 mln t). Zbiory pszenicy, zmniejszając się także o 5,6 mln t w skali roku, wyniosą już tylko 773,43 mln t. Do spadków szacunków zbiorów przyczyni się o 2,5 mln t niższa produkcja w Indiach (106 mln t), którą tylko w części równoważy 1-milionowy wzrost w Rosji (łącznie 81 mln t). Indyjska produkcja spada w wyniku ekstremalnych temperatur w marcu i kwietniu, które wystąpiły w fazie napełniania ziarna. Produkcja w Rosji wzrasta głównie dzięki dotychczas sprzyjającym rozwojowi pszenicy ozimej warunkom pogodowych. Zbiory w UE nieznacznie obniżają się (– 0,4 mln t) osiągając 136,1 mln ton, tj. 2,3 mln t mniej niż w kończącym się sezonie, ale 9,5 mln ton więcej niż w roku gospodarczym 2020/21.

Światowa konsumpcja w nadchodzącym sezonie zmniejszy się o 1,5 mln ton, w porównaniu z majowym raportem i o 5,2 mln t w porównaniu do sezonu 2021/22 do 786 mln. Główne korekty wystąpią w zużyciu na paszę w Indiach oraz mniejszej ilości zużywanej żywności i wykorzyst...

Pozostało 75% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. kwiecień 2024 05:04