StoryEditor

Perspektywy na rynku mleka: czy gospodarstwa powinny się dalej rozwijać?

Forum Mleko to połączenie szczegółowej wiedzy na temat efektywnej produkcji mleka, prezentacja perspektyw rozwoju tego sektora oraz oczekiwań przetwórców mleka. Koncentracja produkcji postępuje, a jednocześnie mówi się o ograniczeniach w hodowli zwierząt. Jak się do tego ustosunkować?
29.03.2024., 10:00h

Raz utracony rynek trudno odzyskać

W debacie podczas Forum Mleko w Grzymałach Szczepankowskich k. Łomży wzięła udział Magdalena Szabłowska, dyrektor ds. eksportu Grupy Mlekovita, Andrzej Jarmasz, prezes SSPM w Strzelcach Krajeńskich i Grzegorz Gańko, prezes OSM w Sierpcu.

Pomiędzy polskim i ukraińskim rządem trwają dyskusje na temat obustronnego zamknięcia granicy dla ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Według najnowszych danych KOWR, przychody uzyskane z eksportu rolno-spożywczego na rynek Ukrainy w 2023 r. przekroczyły 1 mld euro, w tym sery i twarogi stanowiły 87 mln euro (17 tys. ton). Do Ukrainy trafiają również jogurty, kefiry i śmietana. Jest to jeden z największych rynków zbytu dla polskich mleczarni (3% produkcji), trzeci co do wielkości po Wielkiej Brytanii i Algierii.

Pozostało 92% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
13. czerwiec 2024 12:50