StoryEditor

Fonterra: wyższe zyski i lepsze prognozy cen mleka

Nowozelandzka spółdzielnia mleczarska Fonterra podała, że w zwiększyła swój zysk w pierwszej połowie roku obrotowego 2023/24 o 375 mln euro w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. Zdaniem dyrektora Fonterry Milesa Hurrella, udało się to dzięki wyższym marżom i zwiększonemu wolumenowi sprzedaży w kanałach gastronomicznych i detalicznych.
27.03.2024., 11:45h

Jak podaje Fonterra wolumen sprzedaży przetworów mlecznych wzrósł o 1,3% do 1,72 mln ton w porównaniu do ubiegłego roku. Jednak ze względu na niższe ceny sprzedaży wartość spadła o 10% do 6,17 miliarda euro.

Fonterra stwierdziła, że ​mniej pieniędzy wydaje na zakup mleka i spłaty kredytów. Jednocześnie zaznacza, że wzrosły koszty operacyjne, m.in. pracownicze i przeznaczone na inwestycje.

Jakie prognozy cen mleka?

Fonterra w lutym br. podwyższyła prognozę cen o 30 centów do 7,80 dolarów nowozelandzkich za kg suchej masy mlecznej (równowartość 4,42 euro/kg suchej masy mlecznej). To jest środek. Przedział cenowy wynosi obecnie od 7,30 NZ do 8,30 NZ za kg.

Obecnie spółka podtrzymała prognozę oczekiwanej ceny mleka w tym sezonie, która wynosi 7,80 NZ (4,34 euro) za kg suchej masy mlecznej.

image

Rynek mleka: Bez konsolidacji, robotyzacji i znalezienia nisz eksportowych ani rusz

Spółdzielnia mleczarska stara się komercjalizować wysiłki rolników na rzecz zrównoważonego rozwoju i współpracuje z klientami, którzy nagradzają te wysiłki. Firma chce osiągnąć niższą emisję u swoich dostawców mleka, ale również obniżyć własną emisję podczas produkcji.

- Jesteśmy zadowoleni z naszych wyników w pierwszej połowie roku finansowego 2023/24 i pomimo globalnej niepewności z optymizmem patrzymy na drugą połowę  – podkreślił Hurrell. Fonterra planuje połączyć swoją działalność w Australii i Nowej Zelandii od 1 maja 2024 r., aby zwiększyć efektywność.

image

Ceny mleka wg. GUS w lutym - znów spadek. Jakie perspektywy na najbliższe miesiące?

Co wpływa na wzrost cen mleka?

Według dyrektora zarządzającego Fonterry Milesa Hurrella przyczyną obecnego wzrostu cen jest pozytywny rozwój sytuacji na światowym rynku mleka. Wzrósł popyt, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie i w Azji Południowo-Wschodniej, na produkty nowozelandzkiej mleczarni. Znalazło to odzwierciedlenie we wzroście cen na międzynarodowej giełdzie handlowej Global Dairy Trade (GDT).

- Ogółem ceny GDT wzrosły o 10% od naszej ostatniej aktualizacji cen mleka w grudniu, podczas gdy ceny pełnego mleka w proszku wzrosły w tym samym okresie o 11,5%” – wyjaśnił Hurrell.

Warto zaznaczyć, że od początku 2024 r. Nowa Zelandia może bezcłowo eksportować produkty mleczne do Chin.

oprac. dkol na podst. topagrar.com

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
22. kwiecień 2024 15:32