StoryEditor

Ceny mleka lecą na łeb na szyję. Co na to rolnicy?

Ceny mleka w grudniu 2022 r. sięgnęły jednego z najwyższych pułapów, w niektórych rejonach przekroczyły nawet 3 zł/l. Jednocześnie ze wzrostem cen, podążał wzrost kosztów produkcji. Jaka jest obecnie opłacalność produkcji mleka i jakie są koszty wyprodukowania litra mleka?
01.02.2023., 15:02h

Producenci mleka przez ostatnie kilka miesięcy otrzymywali faktury gdzie widniała cena grubo powyżej 2 zł/l. GUS podał, że w grudniu 2022 średnia cena mleka w skupie wyniosła 2,75 zł/l. W niektórych rejonach Polski stawki przekraczały 3 zł/l.

 Jednak rolnicy nie mają powodów do radości, bo po pierwsze lwią część przychodu zżerają koszty wytworzenia surowca dla mleczarni, po drugie ceny już nie będą tak wysokie. Podrożało wszystko co potrzebne w gospodarstwie. W styczniu spadek cen sięgał nawet 40-50 gr/l, a w lutym zapowiadane są obniżki w wielu mleczarniach.

Jak obecną sytuację i opłacalność produkcji mleka komentują rolnicy z Opolszczyzny?

Zobacz reportaż!

 

W filmie głos zabierają:

- Denis Dembczak, rolnik z Wróblina
,
- Zdzisław Kara, rolnik z Mochowa,
- Mariusz Sikora, prezes Kombinatu Rolnego Kietrz,
- Bernard Dembczak  przewodniczący Związku Śląskich Rolników

 

dr Mariusz Drożdż  

Pozostało 10% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Top Agrar
Autor Artykułu:Top Agrar
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
17. lipiec 2024 21:55