StoryEditor

Światowy rynek mleka. Co przyniesie 2023 rok?

Według najnowszych prognoz Departamentu Rolnictwa USA (USDA), światowa produkcja mleka wzrośnie w 2023 roku o ok. 1%. 
01.02.2023., 15:02h
Jednak analitycy spodziewają się znacznego wzrostu produkcji mleka tylko w Indiach (+2,6%) i Brazylii (+3,6%). Również w Chinach, które chcą ograniczyć import mleka, USDA szacuje, że produkcja tego surowca ma wzrosnąć o ponad 4%. A jak, zdaniem USDA, sytuacja będzie się kształtować u innych ważnych na tym rynku graczy?

W UE, ze względu na to, że pogłowie krów się zmniejsza, a wyższa wydajność mleczna może to tylko częściowo zrekompensować, pojawiają się nawet oznaki umiarkowanego spadku produkcji surowca. Oprócz istniejących problemów (wąskie gardła paszowe, regionalnie silniejsza konkurencja ze strony przetworów z mleka innego niż krowie itp.) istnieje ryzyko pojawienia się innych czynników hamujących produkcję w bieżącym roku, takich jak reforma rolna WPR i brukselska strategia „Od pola do stołu”.

Z kolei dla USA USDA spodziewa się niewielkiego wzrostu produkcji mleka. Efekt ten opiera się na zwiększonym zapotrzebowaniu na produkty mleczne i wzrostach cen mleka w związku z rekordowym eksportem w 2022 roku.

W Nowej Zelandii, będącej głównym dostawcą Chin, spodziewany jest spadek produkcji pomimo wysokich cen. Powodem tego jest ...
Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Dominika Mulak
Autor Artykułu:Dominika Mulak Dziennikarka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
07. grudzień 2023 17:17