Reklama zniknie za 11 sekund

Jesteś w strefie Premium
Strona główna>Artykuły>Bydło>Rynek mleka>

Ceny skupu mleka w dół! Alarmują nasi Czytelnicy

Obrazek

Po rekordowych cenach skupu mleka przyszedł czas na otrzeźwienie. Nowy rok przynosi obniżki cen skupu mleka – alarmują nasi Czytelnicy! O ile spadły ceny mleka? 

Marcin Jajordr Mirosława Wieczorek3 stycznia 2023, 13:17

Z tego artykułu dowiesz się:

  • o ile mleczarnie obniżyły ceny?
  • czy mleczarnie, które nie obniżyły cen opuszczą cenniki w lutym?
  • ile największe mleczarnie płacą za mleko?

O ile wielu dostawców mleka mogło się w ciągu minionego roku cieszyć z dość dobrych cen skupu mleka, styczeń 2023 roku nie jest już tak optymistyczny, co szczególnie może martwić przy aktualnie wysokich kosztach produkcji. Przypominamy, zgodnie z danymi GUS średnia stawka w skupach mleka na terenie naszego kraju wyniosła w listopadzie 2022 r. 270,46 zł/100 l mleka (2,7 zł/l). W stosunku do października 2022 roku wzrosła o 3,88% (tj. o 10,11 zł/100 l), a w porównaniu z analogicznym okresem rok temu (173,64 zł/100 l) była wyższa o 55,76% (tj. 96,82 zł/l). W efekcie tego w niektórych regionach Polski przekroczona została w cennikach symboliczna bariera 3 zł za litr mleka w skupie.

Wielu hodowców miało jednak świadomość, że tak dobre stawki w skupach nie potrwają wiecznie. Prognozowali to także już od jakiegoś czasu ekonomiści, którzy zapowiadali, że I kwartał 2023 r. będzie punktem zwrotnym i początkiem odwrócenia wzrostowego trendu cen skupu białego surowca (patrz: 10/2022 dodatek specjalny top bydło).

To potencjalnie skutek m.in. spadku cen podstawowych produktów mleczarskich, który był widoczny już pod koniec 2022 r. W ciągu miesiąca w dół poszybowały zarówno ceny masła w blokach jak i konfekcjonowanego (odpowiednio o 9% i 8%) oraz mleka w proszku: odtłuszczonego (spadek o 12,5%) i pełnego (spadek o 8,5%; wg notowań MRiRW z końca grudnia 2022 r.)

Obniżki widoczne były również na internetowej platformie handlowej koncernu mleczarskiego Fonterra (Global Dairy Trade), gdzie po ostatnim symbolicznym wzroście o 0,6% (6 grudnia 2022 r.) zanotowano spadek średniego indeksu cen kontraktów terminowych na produkty mleczarskie o 3,8%. Zgodnie z danymi z 22 grudnia 2022 r. obniżki dotyczyły wszystkich (biorących udział w transakcjach) produktów, a w największym stopniu odtłuszczonego mleka w proszku (spadek o 4,8% do 2965 USD/t) i pełnego mleka w proszku (spadek o 4% do 3246 USD/t).

Ceny mleka niższe o 20-40 gr/l!

Według informacji od naszych Czytelników stawki w wielu mleczarniach w styczniu 2023 roku będą o ok. 0,2-0,4 zł/l niższe niż te oferowane w grudniu 2022 r. (pamiętajmy, że najczęściej grudzień to tradycyjnie miesiąc wypłat świątecznych i rocznych premii). Według naszych rozmówców – SM Mlekpol obniża zapłatę od stycznia o 0,4 zł/l, jednak z dość wysokiego pułapu – duzi dostawcy w grudniu otrzymali tam ok. 3 zł/l mleka. Nasi Czytelnicy informują także o obniżkach w Polmleku i SM Mlekovita, odpowiednio o 0,3 zł/l i 0,25 zł/l.

Z rynku płyną także sygnały, że zakłady, które nie obniżyły stawki w styczniu (tj. utrzymały ceny na dotychczasowym poziomie) prawdopodobnie zrobią to w lutym, o ile koniunktura się nie poprawi. Dużym problemem jest mniejszy popyt na mleko w proszku ze strony Chin i nadwyżki towarów w magazynach, które przyczyniły się m.in. do drastycznego spadku cen mleka przerzutowego – z ok. 2,8 zł/l w grudniu 2022 r. do nawet ok. 1,3-1,4 zł/l w styczniu br. Co gorsza mleczarnie borykają się ze znaczymi podwyżkami cen gazu (nawet o 800%), energii elektrycznej oraz rosnącymi kosztami zatrudnienia pracowników.

 Coraz więcej mleka surowego

Jak komentuje na platformie Tweeter Agnieszka Maliszewska, dyrektor Polskiej Izby Mleka: „Na rynku europejskim jest coraz więcej mleka surowego. Ceny mleka przerzutowego spadają w całej Europie, co ma bezpośrednie przełożenie na spadki cen w podmiotach skupujących. Unijni przetwórcy obniżają rolnikom cenę za dostarczone mleko.“

Więcej informacji o cenach skupu mleka oraz ich analizę za ostatni kwartał znajdziesz w lutowym dodatku specjalnym „top bydło”, na podstawie nadesłanych cenników mleczarni i faktur. Zachęcamy do ich przysyłania na adres m.wieczorek@topagrar.com.pl. Gwarantujemy anonimowość.

mj/mw

Fot. Kolasińska


Picture of the author
Autor Artykułu:Marcin Jajor
Pozostałe artykuły tego autora
Picture of the author
Autor Artykułu:dr Mirosława Wieczorek
Pozostałe artykuły tego autora

Masz pytanie lub temat?Napisz do autora

Ważne Tematy

Polskie Wydawnictwo Rolnicze Sp. z o.o., ul. Metalowa 5, 60-118 Poznań. Akta rejestrowe przechowywane w Sądzie Rejonowym Poznań - Nowe Miasto i Wilda w Poznaniu, VIII Wydziale Gospodarczym, KRS 0000101146, NIP 7780164903, REGON 630175513, kapitał zakładowy: 1.000.000 PLN.

Wszystkie prezentowane w ramach niniejszego portalu treści są własnością Polskiego Wydawnictwa Rolniczego Sp. z o.o., są zastrzeżone i chronione prawem autorskim, kopiowanie i dalsze rozpowszechnianie treści jest zabronione. (art. 25 ust. 1 pkt 1b ustawy z 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych)