StoryEditor

Produkcja mleka w Niemczech nieznacznie spadła. Ile eksportujemy produktów mleczarskich do Niemiec?

  Poziom produkcji mleka kształtował się w ubiegłym roku bardzo różnie w poszczególnych regionach Niemiec. ZMB podaje, które kraje związkowe zwiększyły lub zmniejszyły wolumen produkcji. Niemcy są największym partnerem handlowym Polski w UE, czy tak jest również w przypadku produktów mleczarskich?
23.10.2023., 11:10h

Jak wynika z danych Federalnego Urzędu ds. Rolnictwa i Żywności (BLE) produkcja mleka w Niemczech w 2022 r. utrzymywała się na stabilnym poziomie. Niemniej jednak ilość mleka spadła nieznacznie, o jedną trzecią punktu procentowego, do 32,4 mln ton, osiągając najniższy poziom od 2014 r.

Produkcja mleka w Niemczech rozwijała się regionalnie w różny sposób. Następujące kraje związkowe zwiększyły ilość mleka:

  • Nadrenia Północna-Westfalia (+2,2%)
  • Dolna Saksonia (+1,5%)
  • Saara (+1,0%).

We wszystkich pozostałych państwach terytorialnych wolumen mleka spadł w porównaniu z rokiem poprzednim.

W Nadrenii Północnej-Westfalii w niektórych okręgach odnotowano wzrost o ponad 15%. Z kilkoma wyjątkami (np. Kleve, Diepholz, Steinburg, Cloppenburg, Nordfriesland) w okręgach w północno-zachodniej części Republiki Federalnej tendencja była wzrostowa.

Mniej mleka we wschodnich i południowych Niemczech

Najbardziej znaczące spadki odnotowano w Turyngii (-4,7%), Hesji (-3,9%) i Brandenburgii (-3,7%). Oznacza to kontynuację długoterminowego trendu w tych regionach. Dwucyfrowe spadki procentowe zaobserwowano zwłaszcza od Pomorza Zachodniego-Greifswaldu na północnym wschodzie aż do regionu wokół Erfurtu.

Na południe od Monachium zaobserwowano niewielkie lub średnie wzrosty w całym zakresie, wynoszące 1–5%. Jednakże w północnej Bawarii i Badenii-Wirtembergii tendencja była spadkowa.

Zobacz także: GUS: ceny mleka we wrześniu. Pozytywnie na GDT, a jakie prognozy dla polskich rolników?

Produkcja mleka w Niemczech

Całkowitą produkcję mleka w UE szacuje się na około 155 milionów ton rocznie. Głównymi producentami są Niemcy, Francja, Polska, Holandia, Włochy i Irlandia. Razem odpowiadają za prawie 70% produkcji mleka w UE. Według stanu na 3 maja 2023 r. w Niemczech było 10,9 mln bydła, w porównaniu do roku ubiegłego pogłowie spadło o około 49,5 tys. sztuk mniej, czyli o 0,5%.

Jak podaje BMEL około jedna czwarta wartości produkcyjnej niemieckiego rolnictwa pochodzi z hodowli bydła. Według wstępnych informacji z rachunków ogólnych rolnictwa wartość produkcji na rok 2022 wyniosła ok. 20,8 mld euro. Ponad dwie trzecie tej ilości pochodziło z mleka. Co ciekawe mniej więcej co drugie gospodarstwo zajmuje się hodowlą bydła w celu produkcji mleka, mięsa lub obu tych produktów. Średnia roczna produkcja mleka na krowę w Niemczech w 2021 r. wyniosła około 8500 kilogramów.

Wymiana handlowa z Niemcami

Jak informuje KOWR w 2022 r. wpływy krajowej branży mleczarskiej z eksportu produktów mlecznych utrzymywały się na poziomie znacznie wyższym niż przed rokiem. Według wstępnych danych Ministerstwa Finansów w 2022 r. wartość wywozu produktów mlecznych z Polski wyniosła rekordowe 3,6 mld euro (16,8 mld zł) i była o 37% wyższa niż w 2021 r. Jednocześnie na import tego asortymentu wydatkowano 1,75 mld euro (8,2 mld zł), o 33% więcej r/r. Dodatnie saldo obrotów handlowych artykułami mleczarskimi w 2022 r. ukształtowało się na poziomie 1,85 mld euro (8,6 mld zł), o 41% wyższym niż w 2021 r.

Produkty mleczne z Polski eksportowane były przede wszystkim do UE-27. W 2022 r. udział krajów unijnych w ogólnej wartości wywozu wyniósł 72%, a wpływy uzyskane z eksportu wzrosły o 49%, do 2,6 mld EUR. Głównym odbiorcą produktów mlecznych na rynku unijnym były właśnie Niemcy (20% wartości – 730 mln EUR; eksport głównie mleka płynnego i śmietany oraz serów i twarogów).

Oprac. dkol na podst. Ann-Christin Fry topagrar.com/bmel-statistik.de/KOWR

Fot. Envato Elements

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
25. maj 2024 13:18