StoryEditor

Serowarstwo w ramach RHD na liście Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji (ZSK). Jakie korzyści dla rolników-serowarów?

Powstaje coraz więcej gospodarstw w Polsce produkujących sery w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. Niedawno serowarstwo trafiło do ZSK. Zapytaliśmy MRiRW co to właściwie daje rolnikom. Okazuje się, że całkiem sporo!

16.08.2024., 11:31h

Pod koniec lipca na stronie resortu rolnictwa pojawiła się krótka informacja dot. wpisu serowarstwa na listę Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji. Jakie korzyści z tego wynikają?

Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich wyjaśnił, że założeniem ZSK jest pomoc m.in.  uczniom, pracodawcom, związkom zawodowym, organizacjom branżowym, ale przede wszystkim polskim pracownikom w kraju i za granicą.

Do czego służy ZSK?

- Rozwiązania, które wprowadza Zintegrowany System Kwalifikacji, to odpowiedź na zmiany zachodzące na rynku pracy i w gospodarce. Jak wskazują doświadczenia innych krajów europejskich, dzięki wprowadzeniu systemu opartego na ramie kwalifikacji, powinna wzrastać liczba osób zainteresowanych uczeniem się i zdobywaniem kolejnych kwalifikacji, co z kolei wpłynie nie tylko na ich sytuację zawodową, lecz także na ich poczucie bezpieczeństwa na rynku pracy – wyjaśnia resort rolnictwa.

Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich dodaje, że w Polsce kwalifikacje nadawane są w systemach oświaty i szkolnictwa wyższego, a także przez stowarzyszenia i organizacje branżowe, funkcjonujące na podstawie różnych przepisów. W Zintegrowanym Systemie Kwalifikacji bardzo ważną rolę pełni Polska Rama Kwalifikacji (PRK), która ma odniesienie do ramy europejskiej. Każda kwalifikacja włączona do ZSK ma przypisany odpowiedni poziom PRK.

Dzięki temu polskie świadectwa i certyfikaty są bardziej rozpoznawalne poza granicami kraju. Może okazać się to istotne podczas poszukiwania pracy za granicą. Kwalifikacjami tego typu można uzupełnić CV. Certyfikaty kwalifikacji wolnorynkowych wyróżnia znak graficzny Europejskiej Ramy Kwalifikacji (ERK) i PRK. Dzięki temu budzą zaufanie na polskim rynku pracy oraz są rozpoznawane w Unii Europejskiej.

Nowe kwalifikacje powstają z inicjatywy firm szkoleniowe oraz podmiotów świadczące usługi edukacyjne. Nową pozycję na liście zatwierdzają ministrowie. Serowarzy uczą się fachu podczas szkoleń, wymaga to poświęcenia czasu. Takie umiejętności dobrze potwierdzić certyfikatem. Teraz będzie to możliwe. 

Nowe kwalifikacje potwierdzone certyfikatem

- Dlatego wprowadzenie kwalifikacji wolnorynkowej „Farmerskie wyrabianie serów i innych produktów z mleka – Serowar Farmerski” do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji, jest odpowiedzią na oczekiwania określonego rynku pracy. Jednym z najważniejszych elementów Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji jest możliwość formalnego potwierdzenia posiadanych kompetencji w procesie, który w terminologii ZSK nazywany jest walidacją. Zatem osoba, która podda się walidacji czyli sprawdzeniu wiedzy, umiejętności i kompetencji społecznych, uzyska certyfikat, którym może się posługiwać przygotowując się do wejścia na rynek pracy lub do przekwalifikowania się na tym rynku. Rolnicy produkujący sery w ramach RHD mogą uzyskać ww. certyfikat po przystąpieniu do walidacji i zdaniu egzaminu – wyjaśnia Waldemar Guba, dyrektor Departament Rynków Rolnych i Transformacji Energetycznej Obszarów Wiejskich.

 

Dorota Kolasińska
Autor Artykułu:Dorota Kolasińska Redaktorka portalu topagrar.pl
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
12. wrzesień 2024 21:08