StoryEditor

Ceny rzepaku i zbóż na giełdach spadły

Rzepak i pszenica tanieją na giełdach. Presja nadchodzących żniw, przy braku eksportu może spowodować trudności ze sprzedażą w dobrych cenach. 
03.07.2019., 12:07h

Wczoraj (2.07.2019 r.) na giełdzie Matif rzepak spadł o 2,5 euro/t. Kontrakt sierpniowy na zamknięciu giełdy wynosił 361,25 euro/t. Notowania cen pszenicy na wrzesień spadły o 1,25 euro i kształtują się na poziomie 177 euro/t.  Obniżkę cen rzepaku spowodowały spadki cen soi, która pomimo wznowienia rozmów handlowych na linii USA–Chiny zanotowała dalszy spadek. Chiny ze względu na rozprzestrzeniający się ASF i redukcje pogłowia trzody chlewnej zmniejszają popyt na soję zarówno z Ameryki jak i Brazylii.  Tanieją też duże zapasy kanoli kanadyjskiej oraz ropy naftowej, pomimo ustalonego pomiędzy OPEC i krajami niezrzeszonymi na szczycie G20, ograniczenia limitów wydobycia. Rynki surowcowe wyraźnie są pod wpływem pesymizmu inwestorów i planowanej kolejnej fali recesji w światowej gospodarce. W Europie czuje się już zdecydowanie presję żniw na ceny surowców. 

 
Plony pierwszych zbieranych upraw w Rosji i na Ukrainie wyższe niż przed rokiem

Pierwsze informacje o plonach dochodzące z krajów Europy, a także z Rosji i Ukrainy pokazują poziomy plonowania nieco wyższe niż w zeszłym roku. Dotyczy to także Polskich małych żniw i korzystnyc...

Pozostało 77% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 19,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
24. kwiecień 2024 15:12