StoryEditor

Importowane z Azji surowce do produkcji biopaliw duszą ceny europejskiego rzepaku

Obecnie w krajach UE nie ma jednorodnych przepisów, dotyczących importu surowców do produkcji biopaliw, ściąganych pod postacią przerobionych już w przetwórstwie olejów spożywczych pochodzących z Azji Południowo-Wschodniej, co zagraża bilansowi dobrze rokującego tegorocznego rzepaku.
30.05.2023., 12:05h

W tym sezonie mamy problem z naporem na europejski rynek surowców biopaliwowych, opartych na odpadach olejów roślinnych tzw. UCO, co zaczyna ograniczać możliwości zbytu estrów z europejskiego rzepaku. Dzieje się to w czasie, gdy import rzepaku do Unii idzie pełną parą, Niemcy mówią o ograniczeniu biopaliw z surowców wykorzystywanych do produkcji żywności i prognozowane są dobre zbiory rzepaku w UE.

Import rzepaku w krajach Unii Europejskiej

UE już dwa miesiące przed końcem obecnego sezonu wypełniła rzepakowy plan importowy. Łącznie przez pierwsze 10 miesięcy obecnego sezonu zaimportowała 6,536 mln t rzepaku, z czego równo po 45,1% stanowił rzepak z Australii i z Ukrainy. Tylko po 3,5% pochodziło z Kanady i Urugwaju.

  • Polska z tego zaimportowała niecałe 709 tys. t. Podczas gdy w pierwszej połowie sezonu 2022/23 wjechało do nas 636 tys. ton rzepaku i kraj nasz był drugim co do wielkości importerem rzepaku spoza UE, to kolejne miesiące skutkują mniejszymi wolumenami.
  • Obecnie wyprzedzają nas już zarówno Belgia (1,85 mln t),
  • Holandia (1,06 mln t),
  • Francja (987 tys. t),
  • a nawet Niemcy z ilością 896 tys. t.
Rzepak na Matifie spada już do 396,5...
Pozostało 83% tekstu
Ten artykuł jest dostępny w Strefie Premium.
Czytaj i oglądaj bez ograniczeń! Zyskaj dostęp do Strefy Premium już za 16,90 zł za pierwszy miesiąc. Dla prenumeratorów dostęp gratis po zalogowaniu
Prenumeratorzy top agrar Polska mogą korzystać ze Strefy Premium za darmo! Kliknij, by dowiedzieć się, jak się zarejestrować.
Juliusz Urban
Autor Artykułu:Juliusz Urbanekspert ds. rynku zbóż top agrar Polska, doktor agronomii UP i absolwent MBA UE we Wrocławiu, wiele lat zarządzał skupem u dużego dystrybutora, był prezesem firmy przetwórstwa rzepaku, miał także własną firmę brokerską.
Pozostałe artykuły tego autora
Masz pytanie lub temat?Napisz do autora
POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ
30. listopad 2023 09:31